به گزارش تاس، هایکو ماس وزیر امورخارجه آلمان در گفت‌وگو با یک روزنامه داخلی تاکید کرد: روسیه به عنوان یکی از طرف‌های برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ازجمله کسانی است که مسئولیت حفظ این توافق را بر عهده دارد.

وی در این باره گفت: مسکو یکی از امضاکنندگان است و مسئولیت دارد این توافق را به عنوان یکی از فاکتورهای ثبات در منطقه حفظ کند.

ماس ادامه داد: ما از مسکو می‌خواهیم که در طول مذاکرات پیش‌رو ایران را متقاعد کند که طبق اصول رفتار کند. روسیه می‌تواند از امتیاز نفوذ خود در سوریه برای جلوگیری از تشدیدتنش‌ها استفاده کند.

وزیر امورخارجه آلمان همچنین به موضوع سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران اشاره کرد و گفت: اینکه ایران وضعیت پیرامون سانحه هوایی روز هشت ژانویه را روشن کرده است، بسیار اهمیت دارد. ما امیدواریم که پیام‌هایی از سوی واشنگتن مبنی بر این ببینیم که هر دو طرف خواهان کاهش تنش‌ها هستند.

تنش‌ها در خاورمیانه پس از آنکه آمریکا در حمله به فرودگاه بغداد سردار قاسم سلیمانی و همراهانش را به شهادت رساند، افزایش یافته است. جمهوری اسلامی ایران نیز در پاسخ پایگاه آمریکایی عین‌الاسد را هدف حملات موشکی خود قرار داد.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند