علی ساری در تذکر شفاهی جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی ضمن تسلیت به مناسبت اتفاقات ناگوار اخیر گفت: لازم است که به ابهامات و سوالات درباره حادثه هواپیمای اوکراینی توجه شود. البته شجاعت در عذرخواهی در این باره ستودنی است.

وی افزود: چرا با وجود این که اپراتور سامانه موشکی اقدام خطا داشته و مقامات رده بالا اطلاع دقیق از این موضوع داشتند ولی تا سه روز موضوع مخفی نگه داشته شد و داده‌های خلاف واقع از رسانه ملی پخش شد؟ مشخص شود که علت قطع سیستم ارتباطی سامانه پدافند با اتاق کنترل چیست؟ داده‌های شلیک موشک‌های کروز دشمن توسط چه کسانی پخش و چرا تایید و عدم تایید آن برای سامانه‌های پدافندی حل و فصل نشد؟

 

قاضی پور: برای بازگشت جوانان از خارج کشور به دانشگاه‌های ایرانی کاری کنید

نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی جلسه علنی امروز مجلس با استناد به اصل ۳۰ قانون اساسی خطاب به وزیر علوم و وزیر بهداشت گفت: در خصوص حادثه اخیر هواپیما متوجه شدیم هزاران جوان ما در خارج از کشور تحصیل می‌کنند. لازم است وزرای مذکور برای انتقال این جوانان به داخل کشور کاری کند؛ چرا که عدم توجه به این مهم موجب خروج ارز از کشور، ورود فرهنگ غربی و نبود این عزیزان در کنار خانواده‌هایشان می‌شود. وجود این عزیزان نیز به دانشگاه‌ها اعتبار می‌بخشد.

مصری رئیس وقت جلسه خطاب به قاضی پور اظهار کرد: نظام آموزشی ما جوانان را تشویق  می‌کند که چند واحدی را خارج از کشور بگذارند و به کشور بازگردند. این چه شرایطی است که ایجاد کردند؟ اگر در دانشگاه جا وجود دارد از ابتدا این جوانان در آن جا تحصیل کنند؛ اگر جایی وجود ندارد چگونه پس از این که این جوانان در خارج از کشور چند واحد می‌گذارند در دانشگاه‌های کشور پذیرش می‌شوند؟ لازم است به این موضوعات توجه شود.

 

روایت لاهوتی از اظهارات سلامی و دهقان در مجلس

مهرداد لاهوتی با اشاره به حضور سردار سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران در جلسه غیر علنی مجلس و همچنین حضور سردار دهقان در جلسه صبح امروز فراکسیون مستقلین یادآور شد: شهادت سردار سلیمانی و جزییات آن و تاثیر این اتفاق در انسجام ملت و وحدت ملی از جمله نکاتی بود که سردار دهقان در جلسه فراکسیون مستقلین به آن اشاره کرد.

وی افزود: سردار سلامی نیز در جلسه غیر علنی مجلس در مورد حادثه سقوط هواپیمای اوکراین و علت آن بسیار متاثر بود و گفت: ای کاش من هم یکی از مسافران آن پرواز بودم.

نماینده مردم لنگرود در مجلس با اشاره به اظهارات سلامی و دهقان یاد آور شد: آنچه برای نمایندگان توضیح داده شد این بود که شهادت سردار سلیمانی برای  کشور ضایعه‌ی بزرگی بوده و باید اقدامی در مقابل آن انجام و ضربه‌ای به آمریکا زده می‌شد. از سوی دیگر آمریکایی‌ها تهدید کرده بودند که ۵۲ نقطه ایران را می‌زنند و بعد از حمله به پایگاه عین الاسد پهبادها و بالگردهایشان خسارت سنگینی داشت. ما باید در آن شرایط در آماده باش کامل می‌بودیم که متاسفانه این اشتباه رخ داد و در مورد علت تاخیر در اعلام علت حادثه هم توجیهی داشتند و می‌گفتند نیاز بوده بررسی‌هایی انجام شود که این کار ۴۸ ساعت زمان برد.

 

سخنگوی فراکسیون مستقلین با بیان اینکه عزیزان سپاه همانند همه ملت ایران از این قضیه متاثر بودند اضافه کرد:‌ در آن زمان شرایط خاصی وجود داشت . آمریکا ما را تهدید کرده بود و هر لحظه تمام عوامل هوایی آنها در آسمان بودند و رصدهایی که بود این را نشان می‌داد. سپاه و ارتش هم این احتمال را می‌دادند که ما دچار حادثه شویم و با توجه به این شرایط این اشتباه رخ داد؛ زیرا تعدادی رادار اضافه کرده بودند و به جای هواپیما کروز تشخیص داده شده بود و این اتفاق افتاد.

لاهوتی با اشاره به عذرخواهی صریح سپاه از وقوع این حادثه یاد آور شد: سپاه ایثارگری‌ها و از خودگذشتگی‌هایی داشته و هزاران تن از این نیروهای سبز پوش در راه ملت به شهادت رسیدند. ما هم ضمن تسلیت به خانواده‌های جان باختگان باید کمک کنیم از آلام آنها کاسته شود.

 

پیام نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه درباره بروز خطای انسانی در سقوط هواپیمای اوکراینی

هم‌چینن مهر نوشت: 

حجت‌الاسلام علی شیرازی نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه در بیانیه‌ای پیرامون حادثه هواپیمای اوکراینی، تاکید کرد: «دشمن کینه توز ملت ایران، ۴۰ سال در تیررس پاسداران شما بود و امروز می‌خواهد به خاطر یک اشتباه نظامی و کشته شدن مسافران مظلوم ایرانی از سپاه انتقام بگیرد.»

متن بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ملت شریف و بزرگوار ایران

ملت عزیز و داغدار ایران اسلامی

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از بدو تولد، هدفش را دفاع از اسلام ناب محمدی «صلی الله علیه و آله و سلم» و حمایت شبانه روزی از شما ملت شریف و عزیز ایران قرار داد.

یک روز دشمنان در کردستان توطئه کردند تا امنیت ایران و مردم غیور کُرد را از بین ببرند. پاسداران جان بر کف برای دفاع از شما مردم، وارد میدان شدند. آن روز در کردستان سر پاسداران را بریدند، آنان را در دیگ آب جوشان انداختند، سرشان را بر بالای نی بردند، اما آنها خم به ابرو نیاوردند و برای دفاع از ایران اسلامی و مردم مسلمان کُرد، تا بدان جا سختی را به جان خریدند که امنیت به کردستان برگشت.

در مبارزه با منافقین، پاسداران شما، تکه، تکه شدند. به اسارت رفتند. جانباز شدند. با تیغ بدن آنان را ذره، ذره کردند و آنها عاشقانه برای دفاع از شما ملت عزیز و قدرشناس ایران اسلامی از همه هستی گذشتند.

در دوران جنگ هشت ساله، پاسداران شما، همت‌ها و زین‌الدین‌ها و باکری‌ها و خرازی‌ها و باقری‌ها و هزاران پاسدار جان بر کف، شهادت و جراحت و اسارت و سختی و درد را تحمل کردند تا مانع نابودی جمهوری اسلامی شوند. در این مسیر از هستی گذشتند و امنیت و آرامش و آسایش را برای ملت بزرگ ایران به ارمغان آوردند.

همین پاسداران پس از جنگ هشت ساله، در مقابل قاچاقچیان، ضد انقلاب داخلی و خارجی برای دفاع از مرزهای کشور و مرزهای اعتقادی و آرمانی ایستادند و نگذاشتند دشمن به امنیت ملت شریف ایران آسیب برساند.

همین پاسداران در افغانستان و سوریه و عراق و لبنان علیه تروریست‌ها و آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی جنگیدند، از حرم اهل‌بیت «علیهم السلام» و از آرمان‌های ملت ایران دفاع کردند و نگذاشتند پای دشمن به ایران اسلامی باز شود و امنیت شما مردم را به خطر اندازد.

آخرین قربانیان سپاه سپهبد پاسدار حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس و همراهانش بودند که برای دفاع از انقلاب مردم ایران و ارزش‌های شما جان خود را تقدیم کردند.

پاسداران و سپاه همواره خاری در چشم دشمنان شما مردم بودند. داغی که پاسداران و نیروی هوافضای سپاه در دو سال قبل بر دل رژیم صهیونیستی گذاشتند و با شلیک ۶ موشک انتقام از جنایات آنان گرفتند و دل ملت ایران را شاد کردند، هنوز تازه است.

همین پاسداران برای پاسخ دادن به درخواست ملت ایران و برای انتقام از خون شهدای ۱۳ دی ماه ۱۳۹۸ در روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه با شلیک ۱۵ موشک به پایگاه‌های آمریکایی در عراق، دل مردم را شاد کردند.

دشمن کینه‌توز ملت عزیز ایران، چهل سال در تیررس پاسداران شما بود و امروز تصور می‌کند به خاطر یک اشتباه نظامی و شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی و کشته شدن ۱۴۷ مسافر مظلوم ایرانی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انتقام بگیرد.

 

امروز سپاه در کنار تمامی خانواده‌های عزیز و شریف و داغدار این حادثه است. من دست یکایک خانواده‌های داغدار را می‌بوسم. سپاه پاسداران و نیروی قدس سپاه خود را خادم همه خانواده‌های داغدار می‌داند.

پاسداران ۴۰ سال پای انقلاب اسلامی و پای آرمان‌های ملت ایران ایستادند و جانشان را فدای حیات و امنیت مردم کردند.

سپاه امروز با سپاه دیروز هیچ فرقی نکرده است. تفکر تمامی پاسداران تفکر سردار رشید حاج قاسم سلیمانی است، همه ما حاضریم هستی‌مان را برای ملت سربلند ایران اسلامی بگذاریم.

ما اجازه نمی‌دهیم دشمنان ملت ما، آمریکا جهان خوار و رژیم غاصب صهیونیستی و ایادی حلقه به گوش آنان به بهانه شلیک به هواپیما، از مردم ایران انتقام بگیرند.

ما با تمام قدرت در برابر توطئه‌های دشمنان می‌ایستیم و از مردم و تمامی داغداران مظلوم حادثه ۱۸ دی ماه دفاع می‌کنیم و همچنان امنیت را به ایران و ایرانی هدیه می‌نمائیم.

هدف از پاسدار شدن ما، حفظ جان ملت ایران و حفظ آرمان‌ها و ارزش‌های شما مردم است. دیروز سردار سرتیپ پاسدار حاجی زاده؛ فرمانده نیروی هوا فضای سپاه به علت این خطای نظامی، آرزوی مرگ کرد. همه ما پاسداران آرزو می‌کنیم برای ملت ایران بمیریم. ملتی که برای رفتن یک پاسدار و برای شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی سنگ تمام گذاشت.

پیوند مردم و سپاه و سپاه و مردم ناگسستنی است. دشمنان تصور نکنند که می‌توانند از این روزنه استفاده کنند و به امیال شوم خود برسند.

ملت عزیز ایران به خاطر یک اشتباه هرگز به خادمان و فدائیان خود پشت نمی‌کند و پاسداران نیز از مسیری که انتخاب کرده‌اند بر نمی‌گردند و همچنان برای فدا شدن در راه ملت بزرگ و عزتمند ایران آماده‌اند.

والسلام علیکم و رحمت‌الله و برکات

علی شیرازی

نمایندگی ولی فقیه در نیروی قدس سپاه

 

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند