اسدالله عباسی سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در حاشیه نشست علنی امروز (سه شنبه، ۱۷ دی ) قوه مقننه و  در جمع خبرنگاران درباره تصویب "طرح سه فوریتی اصلاح قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا"، گفت: دوم اردیبهشت ماه سال جاری استکبار جهانی و آمریکا، سپاه پاسداران را تروریست اعلام کرد که مجلس "قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا" را تصویب کرد و در ادامه روز چهارم اردیبهشت به تایید شورای نگهبان رسید، اما امروز برای نخستین بار در طول تاریخ پس از انقلاب اسلامی، مجلس طرح سه فوریتی اصلاح این قانون را مطرح کرد.

وی ادامه داد: این طرح را بیش از ۲۷۰ نفر از نمایندگان امضا و کلیات آن با آرای ۱۰۰ درصدی نمایندگان به تصویب رسید. همچنین فقها و حقوقدانان شورای نگهبان در جلسه امروز حضور داشتند چرا که طرح‌های سه فوریتی به صورت آنی به تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان می‌رسد.

نماینده مردم رودسر در مجلس با اشاره به اینکه اصلاحاتی بر "قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا" صورت گرفته است، توضیح داد: بر این اساس در ماده یک اصلاحی قانون آمده است "تمامی اعضای پنتاگون، موسسات و شرکت های وابسته، عاملان، فرماندهان و آمران شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی نیز تروریست اعلام می شوند." همچنین ماده ۴ قانون فوق نیز بدین شرح اصلاح شد که بر اساس آن "وزارت اطلاعات و سایر دستگاه های اطلاعاتی موظفند؛ فهرست تمامی اعضای پنتاگون، شرکت ها، موسسات وابسته و عاملان و فرماندهان ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنت کام) و سازمان ها و نهادهایی که تحت اختیار این فرماندهی هستند و از تروریست حمایت می کنند را شناسایی کنند".

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس ادامه داد: همچنین در ماده الحاقی قانون مذکور؛ دولت موظف شده است جهت تقویت بنیه دفاعی نیروی قدس سپاه پاسداران به اذن مکتوب رهبری معظم، مبلغ ۲۰۰ میلیون یورو را از صندوق توسعه ملی در اختیار این نیرو قرار دهد.

عباسی با تاکید بر اینکه این قانون جنبه اجرایی در امور بین المللی دارد، بیان کرد: همانطور که آمریکا چنین حرکت‌هایی ضد ایران انجام می‌دهد، ما نیز می‌توانیم از احکام متقابل استفاده کنیم، همچنین در دادگاه‌ها و مجامع بین المللی شکایت کنیم و همه مسئولان می توانند براساس آن قانون پیگیر باشند، به ویژه در بحث انتقام از خون سپهبد شهید قاسم سلیمانی و همرزمانشان.

وی انتقام خون شهید سلیمانی را خواسته مردم عنوان کرد و اظهار داشت: به همین منظور مجلس وظیفه خود دانست که طرح سه فوریتی اصلاح قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا را با هماهنگی شورای عالی امنیت ملی، سران قوا، تدوین و به تصویب برساند.

سخنگوی هیئت‌‌رئیسه مجلس همچنین مطرح کرد: کلیات قانون فوق تصویب شده و ایرادات احتمالی نیز امروز توسط شورای نگهبان برطرف خواهد شد.

 

این مطلب برایم مفید است
16 نفر این پست را پسندیده اند