بیشتر مردم وقتی نگران و مضطرب هستند، دوست دارند با دیگران صحبت کنند و از احساسات‌شان بگویند، اما محققان دانشگاه میشیگان در بررسی‌های خود متوجه شدند، با نوشتن موضوعات نگران‌کننده نتیجه بهتری می‌توان گرفت.

این محققان پس از بررسی داوطلبان آزمایش دریافتند، نوشتن روایتی (یادداشت اضطراب‌ها و نگرانی‌های روزمره)، می‌تواند مغز را از احساسات منفی خالی کند و اجازه دهد فرد مضطرب به کارهای دیگر خود بهتر برسد.

محققان از مدت‌ها قبل می‌دانستند که نگرانی تمام انرژی مغز را مصرف و فرد را دچار خستگی روحی و روانی می‌کند. زمانی‌که فرد در این حالت مجبور به انجام دادن کارهای روزمره و حرفه‌اش می‌شود، مغز او به‌ طور خودکار وادار به پذیرفتن چند وظیفه همزمان می‌شود. این وضعیت اصلا خوب نیست و فرد بیش از پیش مضطرب می‌شود.

محققان دانشگاه میشیگان در بررسی‌هایشان روی داوطلبان دریافتند، وقتی آنها نگرانی‌ها و احساسات‌شان را روی کاغذ می‌نوشتند، از بار آنها کاسته می‌شد و مغزشان می‌توانست درست مانند یک خودروی جدید هیبریدی به خوبی کار کند و کارهای دیگر را به‌خوبی انجام دهد.

محققان همین بررسی را روی داوطلبان دیگر انجام دادند، اما این‌بار از آنها خواستند، به جای نوشتن احساسات و نگرانی‌هایشان، در مورد آنها حرف بزنند. این داوطلبان در پایان بررسی نه‌تنها از نگرانی‌ها و احساسات بدشان کم نشده بود، بلکه انرژی مغزشان چنان تحلیل رفته بود که کارهای محوله دیگرشان را به‌سختی و درست مثل یک خودروی قدیمی از نفس افتاده انجام دادند.

این محققان می‌گویند، رهایی از بار اضافی نگرانی‌ها با خالی کردن مغز، شما را برای رویدادهای احتمالا استرس‌آور دیگر آماده و مقاوم می‌کند. بنابراین هر زمان که نگران شدید، دفترچه یادداشت‌تان را برداشته و احساسات‌تان را روی آن بنویسید. 

این مطلب برایم مفید است
42 نفر این پست را پسندیده اند