تیم فوتبال استقلال نیم فصل نسبتا خوبی را سپری کرد و چه بسا اگر حواشی سه هفته پایانی برای آنها پیش نمی‌آمد و استراماچونی اردوی تیمش را ترک نمی‌کرد حتی می‌توانست در پایان هفته شانزدهم در صدر جدول قرار گیرد. 

یکی از مشکلاتی که استراماچونی را در نیم فصل اول آزار داد، کمبود بازیکن روی نیمکت بود تا دست سرمربی آبی ها برای تغییرات بسته باشد. استقلالی ها در بسیاری از پست ها بازیکن نزدیک به نفرات ثابت شان نداشتند و بسیاری از امتیازات از دست رفته آنها نیز از همین معضل نشات می گرفت.

کار سرمربی استقلال به جایی رسیده بود که تعویض های آنها کاملا کلیشه ای شده بود و بازیکنی مثل آرش رضاوند به همین دلیل در پست های زیادی به کار گرفته شد.

گرچه استقلالی‌ها برای به میدان فرستادن تیم شان در ابتدای بازی مشکلی نداشتند و در هر ۱۱ پست بازیکنان خوب و قابل اعتمادی در اختیار داشتند، اما نیمکت نشینان آنها از نظر فنی خیلی نزدیک به نفرات اصلی نبودند تا سرمربی هم در تعویض ها با مشکل مواجه می شد و هم در مواقعی که بازیکنان اصلی اش با محرومیت یا مصدومیت مواجه بودند.

در این گزارش استقلال را پست به پست مورد بررسی قرار می‌دهیم تا مشخص شود آنها دقیقا در چه پست‌هایی به بازیکن نیاز دارند.

دروازه‌بان

استقلالی‌ها علیرغم این که گل‌های زیادی دریافت داشته‌اند، اما به سید حسین حسینی معتقدند و او را بهترین گزینه برای این پست می‌دانند. اما ذخیره وی یک دروازه بان جوان و کم تجربه به اسم حسین پورحمیدی است که قطعا تنها در صورت محرومیت یا مصدومیت حسینی فرصت بازی پیدا می کند. هرچند فاصله بین دو دروازه‌بان استقلال بسیار زیاد است، اما بعید است آبی‌ها برنامه‌ای برای خرید یک دروازه‌بان برای نیم فصل دوم داشته باشند.

مدافع میانی

استقلال فصل را با ۵ مدافع میانی آغاز کرد که یکی از آنها به اسم میلاد باقری هرگز فرصت بازی پیدا نکرد. یزدانی، غلامی، چشمی و دانشگر ۴ مدافعی بودند که به دفعات برای این تیم به میدان رفتند. استراماچونی بعضا خواسته و بعضا ناخواسته ترکیب ۳ نفره قلب دفاعی اش را از بین این ۴ بازیکن انتخاب کرد که شبیه به هم بودن این ۴ مدافع باعث شد تا خط دفاعی این تیم همیشه آسیب پذیر باشد.

در نیم فصل جدایی باقری از جمع آبی پوشان مسجل شده و سرمربی این تیم استراماچونی باشد یا فرد دیگری، استقلالی‌ها به یک مدافع میانی از جنسی متفاوت نیاز دارند. در همین رابطه شایعه هایی در خصوص مذاکره با منتظری به گوش می رسد که البته این شایعه ها هنوز تایید یا تکذیب نشده است.

مدافع چپ

یکی از معدود پست‌هایی است که آبی‌ها کمبود بازیکن ندارند و دو بازیکن نزدیک به هم و قابل اعتماد دارند. هروویه میلیچ مدافع باتجربه و کروات به همراه میلاد زکی پور جوان و انرژیک، آبی ها را صاحب دو مدافع چپ قابل اعتماد دارد که در سخت ترین شرایط هم هر کدام از آنها می توانند برای این تیم بازی کنند.

مدافع راست

وریا غفوری را می‌توان بهترین و آماده ترین بازیکن استقلال و یکی از بهترین و آماده ترین های لیگ دانست که حضورش سمت راست خط دفاعی این تیم را بیمه کرده است. اما فاصله بازیکن بعدی با وی بسیار زیاد است. گرچه آبی‌ها در روزهای نداری شاید بتوانند روی علی دشتی و امیر حسین کارگر روی این پست حساب کنند، اما بدیهی هست که آنها یک مدافع تخصصی با فاصله ای کم نسبت به غفوری نیاز دارند.

هافبک دفاعی

آبی‌ها در این پست نفراتی مثل فرشید باقری، علی کریمی و مسعود ریگی را دارند که هافبک‌های دفاعی تخصصی هستند و از آنجایی که آنها با دو هافبک دفاعی بازی می‌کنند، داشتن ۳ بازیکن در این پست دست سرمربی را کاملا باز می‌گذارد. به خصوص که در صورت کمبود بازیکن روزبه چشمی و آرش رضاوند هم می‌توانند در این پست بازی کنند. استقلالی‌ها در این پست کمبود بازیکن ندارند و بازیکنی هم در سبد خرید نگذاشته‌اند. 

هافبک بازیساز

این پستی است که در سالهای اخیر آبی‌ها همواره از نداشتن آن رنج برده‌اند. در سه چهار سال اخیر سرور جباروف و آیاندا پاتوسی در مقاطعی خلاء هافبک بازیساز را از بین بردند و در این فصل فرشید اسماعیلی به تنهایی این وظیفه را بر عهده دارد. استقلالی‌ها به یک هافبک بازیساز نیاز مبرم دارند به خصوص که در صورت صعود به مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا و درصد بالای خشونت اسماعیلی نسبت به دقایق بازی‌اش، آنها حتما به هافبکب دیگری با خصوصیات بازیسازی نیاز دارند. 

وینگر

گرچه وینگرهای چپ و راست استقلال کیفیت خوبی دارند، اما کمیت آنها زیاد بالا نیست تا مدیران مجموعه به استخدام وینگرهای جدید هم نیم نگاهی داشته باشند. به خصوص که محسن کریمی یکی از وینگر های این تیم نیز با مصدومیت جدی از ناحیه رباط صلیبی مواجه شده و حداقل جای او را باید با بازیکن دیگری پر کنند.

مهاجم

آبی‌ها بهترین خط حمله لیگ را با داشتن بهترین مهاجمان در اختیار دارند. دیاباته و قائدی مهاجمان اصلی استقلال هستند که با ۱۶ گل زده بهترین عملکرد را دارند. تبریزی و سجاد آقایی دیگر مهاجمان این تیم هستند که فاصل زیادی نسبت به این دو دارند و لذا آبی ها برای خرید یک مهاجم باتجربه دیگر نیز تلاش می‌کنند. در همین رابطه شنیده می‌شود دو سه مهاجم مد نظر استقلالی‌ها هستند که در صورت حاصل شدن توافق نهایی، جذب حداقل یکی از آنها در دستور کار قرار خواهد گرفت. 

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند