محمود اسلامیان پیش از نشست امروز هیات رئیسه فدراسیون فوتبال در خصوص نشست امروز اظهار داشت: در ابتدا می‌خواهم از درگاه خداوند برای مهدی تاج آرزوی سلامتی کنم. او یک بار قبل از بازی‌های جام جهانی دچار مشکل شد و این بار نیز برای دفعه دوم چنین مشکلی را تجربه کرد.

وی افزود: فدراسیون یک اساسنامه دارد که به تایید فیفا رسیده است. در این اساسنامه پیش‌بینی شده در مواقعی که رئیس فدراسیون به هر دلیلی نتواند به مسئولیتش ادامه بدهد، اختیارات او به نایب رئیس فدراسیون واگذار می‌شود.

اسلامیان تصریح کرد: طبق اساسنامه بهاروند که نایب رئیس دوم است باید مسئولیت تاج را قبول کند و تا زمان مجمع خرداد ماه مسائل را دنبال کند.

وی در خصوص اینکه ابراهیم شکوری روز گذشته مدعی شد مسئولیت‌ها را وی عهده‌دار خواهد بود، گفت: خیر، دبیر مسائل اجرایی فدراسیون را دنبال خواهد کرد و مسائل کلان فدراسیون فوتبال برعهده رئیس یا نایب رئیس او خواهد بود.

اسلامیان در پاسخ به این سوال که شایعه شده در یکی از جلسات گذشته او به عنوان سرپرست نایب رئیسی این فدراسیون انتخاب شده است، گفت: اصلا این خبر صحت ندارد و تنها عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال هستم.

وی در پاسخ به این سوال که بحث بازنشستگی افراد چقدر در انتخاب جانشین تاج تاثیر دارد، افزود: اینکه یک نفر در حال حاضر جانشین آقای تاج شود مسئولیت سرپرستی یا به نوعی جانشینی موقت است. کسی که انتخاب می‌شود به مدت ۴ ماه به عنوان سرپرست انتخاب خواهد شد.

اسلامیان در خصوص اینکه آیا هیات رئیسه به صورت مستقل در این زمینه تصمیم می‌گیرد یا وزارت ورزش روی این تصمیم نظارت می‌کند، گفت: همان‌طور که عرض کردم اساسنامه فدراسیون در فیفا و دولت تصویب شده است. قاعدتا فدراسیون فوتبال با وزارت ورزش کاملا هماهنگ است ولی اساس کار بندهایی است که در اساسنامه لحاظ شده است.

وی در خصوص اینکه اگر بهاروند به عنوان سرپرست فدراسیون انتخاب شود، تکلیف سازمان لیگ چیست، گفت: در مورد این موضوع بعدا صحبت خواهیم کرد.

اسلامیان در پاسخ به این سوال که اعضای هیات رئیسه آیا با استعفای تاج موافقت می‌کنند یا خیر عنوان کرد: واقعا شرایط جسمی آقای تاج خوب نیست و متاسف هستم که برخی از رسانه‌ها به کسی که در دوران دفاع مقدس حضور داشته و جانباز جنگ است، حرف‌هایی را می‌زنند که درست نیست. شما دیدید که ما تنها کشوری بودیم که هر ۵ تیم رده‌های سنی مختلف‌مان به جام جهانی صعود کرد. چند سال هم در صدر آسیا بودیم و به خاطر ثباتی که فدراسیون فوتبال داشت، ۱۲ جایگاه در فیفا و AFC کسب کردیم در حالی که حتی فدراسیون کشتی متاسفانه یک سیت هم ندارد. اینها همه ناشی از زحمات تاج است و خواهش من این است که ناراحتی کسی که عمرش را در فوتبال گذاشته دوچندان نکنیم.

وی خاطرنشان کرد: شما بهتر می‌دانید فوتبال ایران درآمدی ندارد و همین حالا استقلال و پرسپولیس هم مشکل دارند و حتی حق پخش که ۷۰ درصد درآمد فوتبال در کل دنیا است، به ما تعلق نمی‌گیرد. با این وجود چاره‌ای نداریم که فقط چشم به کمک دولت داشته باشیم. ما در حال حاضر ۱۱ میلیون دلارمان در فیفا بلوکه شده است و اگر دولت نیمی از این مبلغ را به ما قرض بدهد تا پس از وصول به آنها برگردانیم، نیمی از مشکلات حل خواهد شد.

عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال تصریح کرد: ما می‌بینیم در این کشور به آقایی به نام حاج قاسم با ۵ کلاس سواد ۴۵۰ میلیون یورو ارز دولتی می‌دهند که می‌خورد و می‌رود، اما به فدراسیونی که ۸۰ میلیون آدم پیگیر آن هستند توسط دولت کمکی نمی‌شود. در حال حاضر ۸۰ درصد مشکلات فوتبال ما مالی است. شما بروید از ۲۰۹ عضو فیفا سوال کنید که درآمدشان از حق پخش هست یا خیر. در همین امارات و عربستان که کشورهای نزدیک ما هستند ۱۰۰ و ۱۲۰ میلیون دلار هزینه حق پخش می‌گیرند. برآوردی که فیفا برای ما انجام داده ۱۵۰ میلیون دلار است که باید به ما پرداخت شود، اما این را هم بگویم که این موضوع فقط مشکل صداوسیما نیست. مطمئن باشید اگر این مشکل حل نشود، حال و روز فوتبال ایران به سمت آماتوری خواهد رفت.

اسلامیان خاطرنشان کرد: وقتی فدراسیون ۷۰ درصد درآمد خود را ندارد، معلوم است حال و روزش هر روز بدتر می‌شود. امیدوارم این مسئله در مجلس حل شود. وقتی یک نفر ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون یورو را از این مملکت خارج می‌کند آیا اگر ۱۰ میلیون دلار به همه باشگاه‌ها و تیم‌های ملی کمک شود، عدد زیادی است؟ خواهش من از آقای روحانی و دولت این است که فوتبال را به عنوان یک توپ و یک دروازه نبینند. فوتبال یک مسئله فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و عزت برای یک کشور است. فوتبال در دنیا یک مسئله مهم است. شما دیدید رهبر انقلاب بعد از جام جهانی پیام صادر کردند و وقتی مقابل اسپانیا باختیم، ایشان از زحمات تیم ملی تجلیل کردند. بنابراین وقتی بالاترین شخص یک کشور روی فوتبال این‌گونه حساسیت دارند، باید مسئله این رشته هم حل شود. من نمی‌گویم مدیریت اصلا در فوتبال اثر ندارد، اما واقعا مسائل مالی است که فوتبال را دچار چالش می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بعد از نشست امروز سرپرست فدراسیون مشخص خواهد شد، گفت: ان‌شاءالله.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند