روزنامه صهیونیستی "یدیعوت آحارانوت" چاپ سرزمین‌های اشغالی در این باره نوشت: پس از گفت‌وگو و رایزنی مقام‌های اسرائیلی در روزهای گذشته، در نهایت تصمیم گرفته شد که درخواست تشکیلات خودگردان برای شرکت ساکنان قدس شرقی در انتخابات مجلس قانون‌گذاری فلسطین پذیرفته نشود.

تشکیلات خودگردان طبق توافقنامه‌هایی که با رژیم صهیونیستی امضا کرده است، خواستار مشارکت ساکنان قدس شرقی در انتخابات مجلس قانونگذاری و ریاست تشکیلات خودگردان شده بود.

"نبیل ابوردینه" سخنگوی رییس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز روز شنبه گفت: با این که عباس و رهبران فلسطینی مصمم هستند، هرچه زودتر انتخابات قانون‌گذاری برگزار شود، اما آنان به هر قیمتی حاضر به انجام این کار نیستند.

وی گفت: این که برخی اعلام می‌کنند که برگزاری انتخابات قانون‌گذاری در فلسطین تحت فشارهای بین‌المللی برگزار خواهد شد، توهماتی دروغین است چرا که برگزاری این انتخابات برپایه منافع عالی ملت فلسطین صورت می‌گیرد و این رویداد، مورد استقبال کشورهای عربی و جامعه بین‌الملل قرار گرفته است.

ابوردینه اضافه کرد:جامعه جهانی تاکید دارد که رژیم  اسرائیل باید قدس شرقی را بعنوان بخشی از اراضی اشغالی فلسطین در سال ۱۹۶۷ بپذیرد و به قطعنامه‌های بین‌المللی که قدس و ساکنان آن را بخشی از مردم فلسطین می‌دانند؛ تن بدهد.

وی افزود: ساکنان منطقه شرقی قدس همچنین آزادی کامل خواهند داشت تا به مانند سال‌های ۱۹۹۶، ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ نمایندگان خود را برگزینند و بدون برگزاری انتخابات در قدس، به هیچ قیمتی انتخاباتی در کار نخواهد بود.

پیش از این نیز، "صلاح بردویل" عضو دفتر سیاسی جنبش حماس پنجشنبه گذشته گفت که این گروه با هر انتخاباتی بدون برگزاری آن در قدس اشغالی مخالف است.

این مقام سیاسی حماس همچنین اعلام کرده بود: حماس کسب اجازه از رژیم اشغالگر برای برگزاری انتخابات در قدس را نمی‌پذیرد و ما روند انتخابات را بر رژیم تل‌آویو تحمیل می‌کنیم و برگزاری آن را در قدس به تقابل سیاسی، میدانی و مردمی با رژیم تل‌آویو تبدیل خواهیم کرد.

این نخستین بار نیست که حماس با برگزاری گزینشی انتخابات مجلس قانون‌گذاری فلسطین که توسط تشکیلات خودگردان برگزار خواهد شد، مخالفت می‌کند، چهارم آبان ماه نیز "حازم قاسم" سخنگوی جنبش حماس اعلام کرد که این گروه  در صورتی موافق برگزاری انتخابات است که در تمام بخش‌های فلسطین شامل قدس، نوار غزه و کرانه باختری رود اردن اجرا شود.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند