محل استقرار این سیستم اعلام نشده هرچند مقام‌ها پیشتر اشاره کرده بودند که در رشته کوه‌های اورال خواهد بود.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفته است که این موشک‌ها با توانایی حمل سلاح اتمی می‌توانند ۲۰ بار سریعتر از صوت حرکت کنند که روسیه را از سایر کشورها جلو می‌اندازد.

به گزارش بی‌بی‌سی، روسیه می‌گوید، این موشک‌ها دارای قابلیت بالای مانور هستند که می‌تواند دفع آنها با سیستم‌های ضدموشکی موجود را غیرممکن کند.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه تایید کرد که سیستم "هایپرسونیک" "آوارنگارد" در ساعت ۱۰:۰۰ صبح روز ۲۷ دسامبر به وقت مسکو فعال شد.

پوتین سه شنبه تصریح کرده بود که سیستم "آوانگارد" می‌تواند از سپر سیستم‌های دفاعی موجود و آینده بگذرد. او گفته بود: "هیچ کشوری صاحب سلاح‌های مافوق صوت نیست، چه رسد به سلاح‌های مافوق صوت قاره پیما."

این تحول درحالی روی می‌دهد که مجموعه موافقتنامه‌های کنترل تسلیحاتی که میراث جنگ سرد بود درحال فروپاشی است.

یک پیمان تازه - توافق "استارت جدید" - قرار است در فوریه ۲۰۲۱ باطل شود.

روسیه ظاهرا به تمدید آن علاقمند است اما دولت ترامپ در آمریکا مردد به نظر می‌رسد.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) نیز اشاره کرده است، درباره ادعاهای روسیه در زمینه توانمندی‌های سیستم "آوانگارد" اظهار نظری نخواهد کرد، در حالیکه آمریکا از ابتدای هزاره طبق گزارش سازمان تحقیقات کنگره در ژوئیه روی سلاح‌های مافوق صوت کار کرده و آنها را توسعه داده است.

روسیه ۲۶ نوامبر اعلام کرد، کارشناسان آمریکایی "آوانگارد" را براساس اصول بازرسی مطرح شده در معاهده کاهش سلاح‌های استراتژیک امضا شده در سال ۲۰۱۰ بررسی کردند.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا بازرسی بازرسان از این سیستم را تایید کرد اما جزئیات دیگری ارائه نکرد.

 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند