خبرگزاری تاس روز سه شنبه به نقل از یک مقام منطقه کامسامولسکا-نا-آمور که جنگنده سوخو-۵۷ در آن مستقر است، اعلام کرد: جنگنده سوخو-۵۷ در تایگا (منطقه ای جنگلی) در هنگام پرواز آزمایشی در منطقه ای غیرمسکونی و دور از شهر کامسامولسکا-نا-آمور سقوط کرده است.

 خلبان با چتر بیرون پرید و نجات یافت و با یک بالگرد به پایگاه هوایی منتقل می شود.

 کارخانه تولید سوخو-۵۷ در شهر کامسولسکا-نا-آمور در استان خاباروفسک در شرق روسیه قرار دارد.

سوخو-۵۷ هواپیمای جنگی جدید روسی نسل پنجم متفاوت با الگوی ساخت دیگر جنگنده های روسی، به عنوان جنگنده چند منظوره ۵۵۰۰ کیلومتر برد پروازی دارد و توسط مهندسان سوخو طراحی شده است.

این هواپیما، جنگنده کم پیدا برای رادارها با برتری در هوا، قوی در نابودی هدف های هوایی، زمینی و سطح دریا با توان تجهیز به انواع تسلیحات از جمله موشک های «هوا- هوا»، «هوا- زمین»، بمب ها و توپ نیرومند است.

سوخو-۵۷ که از سال ۲۰۰۱ برنامه ساخت آن در دستور کار روسیه قرار گرفته است، با وزن ۳۵، ۵ تن به عنوان جنگنده تک نفره متکی به دو موتور پرقدرت تا ۲۶۰۰ کیلومتر بر ساعت سرعت دارد و با ارتفاع ۳۳ متر بر ثانیه اوج می گیرد و همچنین ۱۰ تن مهمات حمل می کند.

این جنگنده که افزون بر سوختگیری در حال پرواز، قدرت بالای کشف پرنده های دشمن و توان مانورهای ناگهانی به دلیل ویژگی های آیرودینامیکی دارد، می تواند همزمان در یک شعاع ۴۰۰ کیلومتری ۶۰ هدف را ردگیری کرده و ۱۶ نقطه پرخطر را با انواع تسلیحات، هدف قرار دهد، تجهیزاتی که در دیگر جنگنده های روسی کمتر دیده شده است.

کاربرد پیشرفته ترین سامانه راداری در کنار مواد کامپوزیتی ضد ردیابی توسط دشمن و امکان نشست و برخاست در باندهای کوتاه نیز از دیگر ویژگی های جنگنده تی ۵۰ معرفی شده است.

سوخو-۵۷ با دو موتور و طول ۲۰ متر، عرض نوک تا نوک بال ۱۵ متر مجهز به سامانه هدایت مجازی به عنوان همکار خلبان جنگنده است و می تواند شتاب و توان ضربه زنی در جنگ هوایی را افزایش دهد.

 

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند