صفحه توئیتر وزیر خارجه هند بعد از دیدارهای دوجانبه او با حسن روحانی، رئیس‌جمهور، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و محمد اسلامی وزیر راه ایران، سه پیام توئیتری منتشر کرد و از رایزنی‌ها درباره روابط دوجانبه، پروژه چابهار و مسائل امنیتی خبر داد.

«سوبرامانیام جایشانکار» وزیر خارجه هند در توئیت اول نوشت: «با دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران دیدار کردم. صحبت‌های گسترده‌ای درباره امنیت منطقه‌ای و روابط دوجانبه (هند و ایران داشتیم)»

وی در دومین توئیت تصریح کرد: «از دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور (ایران) به خاطر لطفشان در پذیرش دیدار امروز با من تشکر می‌کنم. با او درباره نتایج کمیسیون مشترک (هند و ایران) و پیشرفت در روابط دوجانبه صحبت کردم».

وزیر خارجه هند در توئیت سوم امروز خود هم نوشت: «با محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی برای ارزیابی پیشرفت در طرح‌های مواصلاتی دیدار کردم و بار دیگر بر عزم مشترکمان درباره سرعت گرفتن این طرح‌ها تاکید کردیم».

جایشانکار روز گذشته بعد از دیدار با وزیر خارجه ایران، نشست کمیسیون مشترک دو کشور را بسیار سازنده خواند و گفت، دو طرف در مورد تسریع پروژه توسعه بندر چابهار توافق کرده‌اند.

هند اصلی‌ترین سرمایه‌گذار خارجی پروژه توسعه بندر شهید بهشتی چابهار به شمار می‌آید. این بندر اقیانوسی ایران، از لحاظ راهبردی برای هند از اهمیتی ویژه برخوردار است و دروازه ورود این کشور به اوراسیا از طریق کریدور شمال-جنوب به شمار رفته و ضمنا مهمترین مسیر زمینی هند برای انتقال محموله به افغانستان بدون گذر از خاک پاکستان است.

سفر وزیر خارجه هند به تهران در حالی انجام می‌شود که چند روز پیش یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفته بود، واشنگتن به هند برای تکمیل پروژه بندر «چابهار» معافیت تحریمی مختصری در نظر گرفته زیرا این بندر نقش مهمی در ارسال کمک‌های بشردوستانه هند به افغانستان دارد

 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند