راشاتودی گزارش داد، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه روز یکشنبه با اشاره به فقدان تجهیزات لازم در این کشور برای مواجهه با موج مهاجران سوری منطقه ادلب، به اروپا هشدار داد که اثرات این موج مهاجران را در آینده‌ای نزدیک احساس خواهد کرد.

اردوغان در ادامه افزود که ترکیه «دیگر این بار [ورود مهاجران] را تحمل نخواهد کرد». گفته می‌شود که حدود ۸۰ هزار مهاجر از منطقه ادلب در شمال غربی سوریه به سوی مرزهای ترکیه روانه شده اند.

رئیس جمهور ترکیه همچنین گفت که چنانچه رهبران اروپا برای جلوگیری از خشونت در منطقه مداخله نکنند، شاهد تکرار شدن بحران مهاجران ۲۰۱۵ خواهند بود؛ بحرانی که در آن بیش از یک میلیون مهاجر ظرف کمتر از یکسال وارد خاک اروپا شدند.

اردوغان اظهار داشت که وی برای همکاری با مسکو در جهت متوقف ساختن حمله‌ها به ادلب هر کاری که ممکن باشد، انجام می‌دهد، و اعلام کرد که هیأتی از ترکیه روز دوشنبه برای انجام گفتگوها پیرامون پایان دادن به خشونتها به مسکو، پایتخت روسیه سفر خواهد کرد.

گفتنی است که ترکیه در حال حاضر میزبان بیش از ۳.۶ میلیون پناهنده سوری است و در گفتگوهای پیشین ترکیه با رهبران اروپایی، اردوغان تهدید کرده بود که پناهندگان را به سوی این قاره سبز روانه می‌کند.

به تازگی هم رئیس جمهور ترکیه وعده داد که چنانچه رهبران اروپا عملیات نظامی علیه نیروهای کُرد در شمال سوریه را «اِشغال» بنامند، «دروازه های [ورود پناهندگان به اروپا] را می گشاید».

 

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند