دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی در گفتگویی اظهار داشت: آغازگر کاهش تعهدات برجامی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا بود که خروج از توافق هسته‌ای را کلید زد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه ترامپ با خروج از برجام از سه خاکریز عبور کرد، افزود: آمریکا قبل از آغاز مذاکرات با جمهوری اسلامی ایران در دوره «باراک اوباما» متعهد شد حق غنی سازی صلح آمیز ایران را بپذیرد که پس از این تعهد بود که ایران وارد مذاکرات شد.

شمخانی گفت: تعهدات دولت آمریکا در توافقنامه برجام مکتوب شد و پس از آن نیز در قطعنامه ۲۲۳۱ به تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسید.

وی همچنین درباره عملکرد اروپا برای حفظ برجام افزود: کشورهای اروپایی عضو توافق هسته‌ای نیز با پایبند نبودن به تعهدات خود مقابل تعهدات اجرا شده از سوی ایران و عملکرد نامناسب در حوزه اقتصادی کاهش تعهدات برجامی را کلید زدند.

شمخانی درباره رویکرد جمهوری اسلامی ایران در موضوع برجام گفت: تهران برای حفظ و توازن تعهدات برجامی، کاهش تعهدات هسته‌ای صلح آمیز خود را در گام‌های مختلف آغاز کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی همچنین در واکنش به درخواست وزیر خارجه انگلیس برای مقابله با گام‌های کاهشی ایران تاکید کرد: اگر اروپا همچنان به انجام تعهدات خود پایبند نباشد، ایران گام پنجم کاهش تعهدات برجامی خود را برخواهد داشت.

 

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند