به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴، همزمان با تولد امانوئل مکرون، کاخ الیزه اعلام کرد وی از حقوق بازنشستگی اش صرفنظر کرده است.

مکرون که اکنون ۴۲ سال دارد، با اعلام طرح اصلاحات در نظام بازنشستگی، با مخالفت ها و انتقادهای شدید صنفی و اعتصاب های گسترده روبرو شده است.

مکرون دستکم تا پایان دوره ریاست جمهوری اش در سال ۲۰۲۲، درمقام خود باقی خواهد ماند و در صورتی که وی مجدداً انتخاب نشود و مسئولیت‌های دولتی را کنار بگذارد، حقوق بازنشستگی بلافاصله به وی تعلق خواهد گرفت.

میزان این حقوق برای رؤسای جمهوری پیشین ۶٢٢٠ یورو (ناخالص) اعلام شده است. مطابق قانون، مستمری بازنشستگی رؤسای جمهوری، بدون هیچ شرط سنی یا سابقه  خدمت به آنان پرداخت می‌شود.

اما مکرون که از زمان کارزار تبلیغاتی‌اش قول داده بود که نظام بازنشستگی کشور را اصلاح کند، با صرف نظر از حقوق خود تصمیمی نمادین گرفته است. به گفته منابع رسمی، این تصمیم "در جهت همگونی با روند کلی اصلاحات و همچنین در مقام سرمشق و نمونه" اتخاذ شده است.

مکرون قبل از اینکه وارد سیاست شود، کارمند عالیرتبه بانک بود و دارایی شخصی خود را بیش از یک میلیون یورو اعلام کرده بود.

وی همچنین از عضویت در شورای قانون اساسی صرف نظر کرده است. مطابق روال معمول، همۀ رؤسای جمهوری پیشین به عضویت مادام‌العمر این شورا درمی‌آیند و به خاطر این مسئولیت نیز جداگانه ۱۳ هزار و ۵۰۰ یورو مستمری ماهانه دریافت می‌کنند.

همزمان با نزدیک شدن به تعطیلات کریسمس، رییس جمهوری فرانسه بامداد یکشنبه از اتحادیه‌های حمل و نقل که به خاطر اصلاحات نظام بازنشتگی اعتصاب کرده‌اند، خواست در تعطیلات کریسمس سرکار خود بازگردند.

مکرون گفت: اقدام به اعتصاب قابل توجیه است و توسط قانون اساسی [فرانسه] حمایت می‌شود، اما فکر می‌کنم آتش‌بس به احترام خانواده‌ها و زندگی مردم کار خوبی باشد.

برخی کارگران شرکت‌های ریلی فرانسه به رغم درخواست برخی اتحادیه‌ها برای توقف اعتصابات در زمان کریسمس، همچنان فعالیت‌های خود را متوقف نگه‌ داشته‌اند.

با وجود آنکه اپراتور ریلی SNCF اطلاعات لازم را از چند روز قبل در اختیار مسافران قرار داده بود، اما تنها نیمی از قطارهای سریع السیر به فعالیت ادامه دادند و فعالیت قطارهای منطقه‌ای از جمله در منطقه پاریس، همچنان با اختلال شدید همراه است.

روز شنبه در پایتخت فرانسه، ۸ خط از ۱۴ خط مترو بسته بود و خطوط دیگر نیز فعالیت نامنظمی داشتند.

پیش‌بینی می‌شود میلیون ها فرانسوی در چند روز آینده سفرهای کریسمس داشته باشند. بسیاری از مردم این کشور سرویس‌های جایگزین همچون شرکت‌های اتوبوسرانی را برای تردد برگزیده اند.

پس از شکست مذاکرات بین نخست وزیر فرانسه و رهبران اتحادیه سازمان‌های حمل و نقل در دستیابی به توافق، برای ادامه اعتصاب در تعطیلات کریسمس فراخوان داده شده است.

نتایج تازه‌ترین نظرسنجی در فرانسه حاکی است اکثر فرانسوی‌ها از بیم افزایش سن بازنشستگی، همچنان از اعتصاب حمایت می‌کنند، اما در عین حال اکثریت پرسش‌شوندگان نیز با به تعویق افتادن اعتصاب و اعتراضات در تعطیلات کریسمس موافق هستند.

اصلاح نظام بازنشستگی از وعده‌های انتخاباتی بوده که مکرون بر تحقق آن اصرار دارد. ادوارد فیلیپ نخست‌وزیر فرانسه ۲۰ آذرماه طرح اصلاح نظام بازنشستگی در این کشور شامل ۴۲ برنامه مجزا را رونمایی کرد و از اصلاحات جزئی در بازنگری این طرح اولیه خبر داد.

فرانسوی‌های متولد پیش از سال ۱۹۷۵ مشمول این طرح نمی‌شوند و سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال افزایش می‌یابد.

با این حال، معترضان به این طرح از خواسته خود عقب‌نشینی نکرده و حذف کامل آن را می‌خواهند. اما دولت فرانسه معتقد است به تعویق افتادن این طرح، هزینه‌ اجرای آن در دولت‌های آینده را دوچندان می‌کند. 

 

این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند