به گزارش شامگاه شنبه خبرگزاری فرانسه از پاریس، دفتر مطبوعاتی کلیسای نتردام اعلام کرد که مراسم عشاء ربانی شب کریسمس به جای برگزاری در این کلیسا، در کلیسای مجاور آن برپا می شود.  

نتردام که بخشی از میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) است، در پی آتش سوزی روز ۱۵ ماه آوریل (۲۶ فروردین ماه) خسارات شدیدی دید و بام و بسیاری از آثار هنری ارزشمند خود را از دست داد.

مراسم کریسمس در این مکان در طول دو قرن برگزار شده است، اما در جریان انقلاب اواخر سده ۱۸ و اوایل سده ۱۹، این مراسم در آن برگزار نشد.

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه برای تکمیل عملیات بازسازی این بنای ۸۰۰ ساله، مهلتی پنج ساله تعیین کرد.

مقام های قضایی فرانسوی تحقیقاتی را در مورد علت آتش سوزی در نتردام انجام دادند و این گمانه زنی را مطرح کردند که ته سیگار یا نقض الکتریکی، عامل این حادثه باشد.

براساس اعلام وزارت فرهنگ فرانسه، تقریبا یک میلیارد یورو معادل یک میلیارد و یکصد میلیون دلار برای بازسازی نتردام گردآوری شده یا وعده تامین آن داده شده است.۹۱۰۹

گفته می‌شود که حریق در بخش فوقانی این بنا آغاز شد و سپس به سایر نقاط سرایت کرد. تصاویر اینترنتی نشان می‌دهد که برج مخروطی و بخشی از سقف کلیسا فرو ریخته است.

ویکتور هوگو نویسنده فرانسوی در اثر سال ۱۸۳۱ خود به نام «گوژپشت نتردام» که فیلم مشهوری نیز از روی آن ساخته شد، این کلیسا را محور داستان‌گویی خود قرار داد. برج‌های دوقلوی کلیسا در این رمان محل زندگی کازیمودوی گوژپشت بود. آخرین باری که کلیسا دچار آسیب جدی شد در جریان انقلاب فرانسه بود. این کلیسا تقریبا بدون آسیب از دو جنگ جهانی جان به در برد.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا پس از وقوع آتش در کلیسای نتردام، با انتشار یک پست توییتری، با انتقاد شدید مردم فرانسه در شبکه‌های اجتماعی رو به رو شد. ترامپ در صفحه توییتر خود نوشت: «دیدن تصاویر مربوط به آتش‌سوزی در کلیسای نتردام برای من واقعا بسیار وحشتناک است. شاید بشود از هواپیماهای آب‌پاش برای خاموش کردن آتش استفاده کرد. اما باید عجله کنید! »

یکی از کاربران در واکنش به پست توییتری ترامپ نوشت: «ممکن است به ما فرانسوی ها یاد بدهید که چگونه می‌شود آتش را خاموش کرد؟ ما فرانسوی‌ها هیچ اطلاعی از این موضوع نداریم. در حال حاضر برای خاموش کردن آتش فرانسوی‌ها جمع شده‌اند و فوت می‌کنند. ولی نتیجه‌ای از این کار خود نگرفته‌اند. از شما رهبر قدرتمند جهان، خواهش می‌کنیم به ما کمک کنید! »

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند