غلامرضا مصباحی‌مقدم،عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به غیبت چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب و اصولگرا در انتخابات مجلس یازدهم گفت: شاید نتوانم علت وارد نشدن تعدادی از چهره های شاخص‌های ۲ جریان مهم به فضای انتخاباتی را بازگو کنم، چون می‌تواند دلیل‌های زیادی داشته باشد. اما شاید اصلاح‌طلبان هم به خاطر ناکارآمدی‌های موجود مأیوس شده و امیدی برای شرکت در انتخابات نداشته باشند.

این فعال اصولگرا در ادامه سخنانش گفت: گروهی غیبت شاخص‌ها را عاملی برای کم‌شور بودن انتخابات عنوان می‌کنند. اما اگر به وقتش شور انتخاباتی ایجاد شود، این اتفاق تاثیرگذار خواهد بود. چون مردم در بزنگاه‌های مهم می‌آیند و به همین دلیل احتمال می‌دهم این دور هم رأی‌های زیادی به صندوق‌ها ریخته شود.

نماینده ادوار مجلس همچنین توضیح داد: اصولاً کلانشهرها کمتر در انتخابات شرکت می‌کنند، چون جمعیت زیادی دارند و کاندیداها برایشان شناخته‌شده هستند. اما در شهرهای کوچک انگیزه‌های قومی و قبیله‌ای تاثیر زیادی بر روند انتخابات می‌گذارد. به همین دلیل در ادوار مختلف انتخابات مجلس آمار مشارکت در شهرهای مهمی مثل تهران پایین می‌آید.

غلامرضا مصباحی‌مقدم درباره آرایش احتمالی اصولگراها در انتخابات پیش رو گفت: احتمال می‌دهم اصولگرایان با چند لیست بیایند. البته هر چقدر به روز انتخابات نزدیک شویم، شاید بتوانند به لیست واحد امید پیدا کنند. چون اصولگرایان اگر متحد نشوند، حتماً شکست می‌خورند.

این چهره تاکید کرد: اصولگرایان در انتخابات مجلس نهم فکر می‌کردند ‌چون اصلاح‌طلبان شرایط خوبی نداشتند نیازی به لیست واحد ندارند. آن رویکرد خللی در اکثریت‌نشینی ایجاد نکرد، اما باعث شد خیلی از چهره‌های شاخص این جریان از راهیابی به مجلس نهم باز بمانند و در نتیجه مجلس نتواند آن‌طور که باید کارایی بالایی داشته باشد.

غلامرضا مصباحی‌مقدم در پایان صحبت‌هایش گفت: کشور در شرایطی قرار دارد که دشمنان قسم‌خورده‌اش منتظرند انتخابات با میزان رأی پایینی برگزار شود تا بتوانند هزینه‌های بیشتری به جمهوری‌ اسلامی تحمیل کنند. به همین دلیل لازم است در مدت‌زمان باقی‌مانده تا روز انتخابات فضای جامعه را طوری مدیریت کنیم که تک‌تک مردم از هر سلیقه‌ای برای رأی دادن رغبت داشته باشند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند