به گزارش یورونیوز، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه ضمن انتقاد از تصمیم نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان در جلوگیری از فرستادن طرح دو ماده‌ای استیضاح او به سنای آمریکا، اعلام کرد که خواستار برگزاری هرچه سریع‌تر جلسۀ محاکمه خود در سنای این کشور است.

او در مجموعه پیام‌هایی توئیتری نوشت: «پس از آنکه دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان برای من هیچ پروسۀ دادرسی مناسبی برگزار نکردند، نه وکلایی، نه شاهدانی، هیچی؛ حالا می‌خواهند به سنا بگویند که چگونه این محاکمه را برگزار کند. در واقع آنها هیچ چیزی برای اثبات ادعاهایشان ندارند و هرگز چیزی در این باره نشان نداده‌اند. آنها می‌خواهند از این وضعیت خلاص شوند، من یک محاکمه فوری می‌خواهم.»

ترامپ که مطمئن است سنای آمریکا که جمهوریخواهان اکثریت آن را در اختیار دارند هرگز به استیضاح او رای موافق نخواهند داد، در ادامه نوشت: «دموکرات‌های مجلس نمایندگان نتوانستند حتی یک رای از سوی جمهوری‌خواهان برای این فریب استیضاح به دست آورند. جمهوری‌خواهان هرگز اینقدر متحد نبوده‌اند. پرونده‌ای که دموکرات‌ها بسته‌اند آنقدر بد است که آنها حتی نمی‌خواهند با این پرونده به دادگاه بروند.»

وی در سومین پیامش نیز می‌نویسد: «دلیل اینکه دموکرات‌ها نمی‌خواهند طرح استیضاح را به سنا بفرستند، این است که نمی‌خواهند نه سیاستمدار فاسد و حیله‌گر آدام شیفت، نه افشاگر، نه خبرچین و افشاگر گمنام دوم و نه بایدن‌ها مجبور به شهادت با ادای سوگند شوند.»

این پیام‌های توئیتری پس از آن منتشر شد که اکثریت سنا به رهبری میچ مک‌کانل در رسیدن به توافقی با اقلیت دموکرات‌ها به رهبری چاک شومر، در موضوع چگونگی برگزاری محاکمه و استیضاح در سنا ناکام ماندند.

بنا بر اعلام دو سناتور، این دو رهبر مدت ۲۰ دقیقه به‌صورت خصوصی ملاقات کرده‌اند اما گفتگوهای اولیه به دلیل اختلاف نظر دربارۀ زمان انتقال این طرح به سنا و ساختار برگزاری جلسه استیضاح متوقف شده است.

این اختلافات در نهایت باعث شد که تصمیم گیری دربارۀ زمان انتقال طرح استیضاح ترامپ به سنا همچنین چگونگی تشکیل محاکمه او در صحن سنا، به بعد از تعطیلات کریسمس و سال نوی میلادی موکول شود.

انتظار می‌رود که هر دو طرف در جریان این تعطیلات همچنان روی موضوع چگونگی رسیدن به توافقی بین حزبی کار کنند.

طبق قوانین ایالات متحده، روند رسیدگی به تخلفات رئیس جمهوری با تصویب طرحی در مجلس نمایندگان برای سلب صلاحیت از او آغاز می شود. در صورت تصویب این طرح، موضوع در جلسه مشترک مجلس نمایندگان و مجلس سنا مورد رسیدگی قرار می گیرد. در این جلسه، مجلس نمایندگان عملا نقش دادستان را دارد و اتهامات علیه رئیس جمهوری را مطرح می کند و شواهد و مدارک خود را ارائه می دهد. نمایندگان مجلس سنا نیز در واقع نقش قاضی این پرونده را برعهده می گیرد.

حزب جمهوریخواه دارای اکثریت کرسی های مجلس سناست.

در پایان مذاکرات دو مجلس، نمایندگان مجلس سنا در مورد سلب صلاحیت رئیس جمهوری رای گیری می کنند. در صورتی که دو سوم سناتورها رئیس جمهوری را فاقد صلاحیت بدانند، به عدم کفایت او رای می دهند و رئیس جمهوری را خلع می کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند