عبدالمجید تبون، رئیس جمهور الجزایر ، صبری بوقادوم، وزیر خارجه این کشور را به عنوان نخست وزیر موقت و "کمال بلجود" را به عنوان وزیر کشور جدید تعیین کرد.

تبون روز پنجشنبه به عنوان رئیس جمهور جدید الجزایر سوگند یاد کرد و به شهروندان الجزایری قول اصلاح قانون اساسی این کشور را داد.

طبق ماده ۸۹ قانون اساسی الجزایر، رییس جمهوری منتخب باید در برابر مردم با حضور کلیه ارگان‌های عالی نظامی و غیرنظامی کشور پس از پیروزی در انتخابات سوگند یاد کند.

تبون هشتمین رئیس جمهوری الجزایر از زمان استقلال این کشور و جانشین عبدالعزیر بوتفلیقه، رییس جمهوری مستعفی الجزایر است که در نتیجه اعتراضات مردمی استعفا کرد.

پس از مراسم ادای سوگند، تبون مدال شایستگی ملی الجزایر را به احمد قاید صالح، فرمانده ارتش الجزایر اعطا کرد.

تبون پس از ادای سوگند، گفت: این دستاورد ثمره جنبش‌های مردمی است که برای ممانعت از فروپاشی دولت آغاز شد.

وی تصریح کرد: من از تلاش‌های حاکمیت در برگزاری انتخابات در یک زمان کوتاه و  برگزاری آزاد و شفاف آن تشکر و قدردانی می‌کنم.

رئیس جمهور جدید الجزایر همچنین گفت: ما باید به ارتش به خاطر نقش‌آفرینی‌اش در حمایت از حاکمیت و ثبات کشور درود بفرستیم. آنچه از مطالبات جنبش‌های مردمی باقی مانده است، من دستانم را برای تحقق آن دراز می‌کنم.

تبون تاکید کرد: ما باید صفحه اختلافات را ببندیم چرا که آنها از عوامل شکاف و از هم گسیختگی است.

وی هنوان داشت: فعالیت سیاسی ما از اصول انقلاب اول نوامبر الگو می‌گیرد و الجزایر امروزه به سازماندهی اولویت‌هایش جهت ممانعت از هر گونه پیامدهای نامشخص نیاز مبرمی دارد.

تبون تاکید کرد: هدف ما بازگرداندن اعتماد مردم الجزایر به کشاورشان و همچنین تداوم مبارزه با فساد است.

وی تصریح کرد: همگی ما متعهد هستیم و در برابر ما گزینه‌ای وجود ندارد جز این که به خاطر پایه‌ریزی یک جمهوری قدرتمند دست به دست یکدیگر بدهیم .

رئیس جمهوری الجزایر از شهروندان لیبیایی خواست تا در صفی واحد باشند.

وی تاکید کرد: ما هرگز قبول نمی‌کنیم که الجزایر از تمامی راه‌حل‌های پیشنهادی برای مسأله لیبی دور نگه داشته شود

تبون درخصوص مسأله فلسطین گفت: مسأله فلسطین از اصول سیاست خارجه ما است و ما از فلسطینیان تا زمان تحقق حق بازگشتشان دفاع می‌کنیم.

رئیس جمهوری الجزایر نسبت به حل بحران سوری‌ها، عراقی‌ها و یمنی‌ها و پایان یافتن درد و رنج آنها ابراز امیدواری کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند