ترامپ در توئیترش نوشت: 


باور می‌کنید امروز دموکرات‌های بی‌فایده‌ی رادیکال چپ‌گرا من را استیضاح می‌کنند، و من هیچ خبطی مرتکب نشده‌ام. این چیز وحشتناکی است. متن [استیضاح] را بخوانید. این نباید برای هیچ رئیس‌جمهور دیگری رخ دهد. دعا کنید!

ترامپ در ادامه با متهم کردن دموکرات‌های کنگره آمریکا به ضدیّت با وی، به نقل قولی از «داگ کالینز» نماینده جمهوری‌خواه ایالت جورجیا پرداخت: «آنها فقط می‌خواستند از رئیس‌جمهور بد بگویند. آنها هیچ تمایلی به انجام تحقیقات مناسب نداشتند. آنها نتوانستند هیچ جرمی پیدا کنند، پس در لفافه از قدرت خود و کنگره سوءاستفاده کردند».

بر اساس آماری که آسوشیتدپرس منتشر کرده، تاکنون ۲۱۶ دموکرات گفته‌اند به اتهام سوء استفاده از اختیارات رأی مثبت می‌دهند. ۲۱۵ دموکرات هم گفته‌اند به مانع‌تراشی در مسیر تحقیقات کنگره هم رأی مثبت خواهند داد. هرچند هیچ‌یک از جمهوری‌خواهان با این دو اتهام موافقت نکرده‌اند، اما از آنجا که دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان اکثریت را به دست دارند، همین تعداد رأی مثبت دموکرات‌ها هم برای تصویب طرح استیضاح ترامپ کافی است.

در صورتی که این لایحه آنطور که آسوشیتدپرس گفته و از پیش هم پیش‌بینی می‌شد، در مجلس نمایندگان تصویب شود، طرح استیضاح برای تأیید نهایی به مجلس سنا فرستاده می‌شود. در سنا اکثریت در اختیار جمهوری‌خواهان است و همانقدر که تصویب طرح در مجلس نمایندگان از قبل قابل پیش‌بینی بود، رد آن در سنا هم قابل پیش‌بینی است. از این رو، هرچند فرآیند استیضاح می‌تواند اعتبار ترامپ را خدشه‌دار کند، اما بسیار بعید به نظر می‌رسد که این روند نهایتا به برکناری او منجر شود.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند