«پل کروگمن» اقتصاددان و ستون‌نویس برجسته روزنامه «نیویورک‌تایمز» روز سه‌شنبه در مطلبی در خصوص مرحله اول توافق تجاری آمریکا و چین، نوشته است که بر خلاف آنچه که کاخ سفید وانمود می‌کند، چین بدون هراس از آمریکا بر مواضع خود در گفت‌وگوها پافشاری کرد و دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا را شکست داد.

این استاد شناخته‌شده دانشگاه نیویورک، نوشته است: «جنگ‌های تجاری به ندرت پیروز دارند. با این حال، در برخی موارد، بازنده دارند. و دونالد ترامپ، قطعا یک بازنده است.»

وی با اشاره به اینکه کاخ سفید تلاش کرده تا مرحله اول توافق تجاری با چین را یک پیروزی جلوه دهد، نوشته است که با این وجود دولت ترامپ با این توافق نه تنها به هیچ‌یک از اهدافش نرسیده، بلکه مجبور به یک عقب‌نشینی بزرگ هم شده است.

کروگمن به گزارش اخیر نشریه «تایمز» اشاره کرده که گفته است چینی‌ها از موفقیت راهبرد سرسختانه خود در مذاکرات بسیار خرسند هستند.

او با یادآوری اینکه کاهش کسری تجاری در روابط با چین مهمترین هدف اعلامی دولت ترامپ بوده است، نوشته هرچند که این معیار از منظر اقتصاددان‌ها سنجه خوبی برای سودآور بودن یک رابطه نیست، اما در عین حال ترامپ حتی در تحقق این هدف هم موفق نبوده است، چراکه میزان کسری تجاری آمریکا با چین از ۵۴۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶، اکنون به ۶۹۱ میلیارد دلار افزایش یافته است.

هدف دیگر دیگر ترامپ این بود که این کسری تجاری بیش از همه در زمینه کالاهای تولیدی و صنعتی کاهش یابد، با این وجود، در گام اول توافق تجاری، آنچه که اعلام شده، این است که چین صرفا قرار است واردات محصولات کشاورزی را از آمریکا افزایش دهد. این در حالی است که ترامپ زمانی برای انتقاد از روابط تجاری آمریکا با چین، گفته بود: «ما به آن‌ها گندم صادر می‌کنیم؛ گندم. این معامله خوبی نیست.»

و هدف دیگر کاخ سفید، متوقف کردن حرکت چین در مسیر تبدیل شدن به یک ابرقدرت اقتصادی در جهان بود. در حالی که توافق اخیر در زمینه حراست از حقوق معنوی محدودیت‌هایی را برای پکن ایجاد می‌کند، اما در زمینه مهمترین عنصر رشد شرکت‌های چینی یعنی یارانه‌های دولتی عملا هیچ محدودیتی ایجاد نکرده است.

کروگمن با بیان اینکه هیچ‌یک از عناصر جنگ تجاری ترامپ علیه چین آنطور که باید عمل نکرده است، نوشته است که از ابتدا هم مشخص بود که واشنگتن نمی‌تواند با قلدری و ارعاب کشوری را هدف قرار دهد که همین حالا هم اقتصاد آن بر اساس برخی معیارها، از آمریکا بزرگتر است. به گفته وی، این جنگ تعرفه‌ای، بیش از آنکه به چین لطمه بزند، برای مصرف‌کنندگان آمریکایی و صادرکنندگان آمریکایی هزینه‌زا بوده و ضمنا با ایجاد عدم اطمینان، به بخش‌های تجاری و صنعتی آمریکا آسیب وارد کرده است.

او می‌افزاید: «بنابراین، همانطور که گفتم، ترامپ اعلام پیروزی کرده، اما عقب‌نشینی کرده است.»

وی البته نوشته است که این روش ترامپ از منظر انتخاباتی روش چندان بدی هم نیست، چون غالب جمعیت آمریکا مؤلفه‌های کوتاه‌مدت را مد نظر قرار می‌دهد و از این رو این روش حتی شاید در انتخابات به ترامپ کمک کند، اما در بلندمدت، این اقتصاد آمریکاست که به دلیل بروز عدم اطمینان، دچار آسیب می‌شود.

کروگمن نوشته است: «علاوه بر این، رفتارهای احمقانه تجاری ترامپ به اعتبار آمریکا هم آسیب زده است. از یکسو، متحدان ما دریافته‌اند که نباید به ما اعتماد کنند. ما به کشوری تبدیل شده‌ایم که ناگهان علیه کانادا تعرفه اعمال می‌کنیم - علیه کانادا! - آن هم بر اساس ادعای ساختگی حراست از امنیت ملی.»

وی می‌افزاید: «از سوی دیگر، رقبای ما هم دریافته‌اند که نباید از ما بترسند. مثل کره شمالی که با تعریف و تمجید ترامپ را خام کرد، اما به ساختن بمب اتم ادامه داد، چینی‌ها هم ترامپ را شناخته‌اند. آن‌ها می‌دانند که او درشت‌گویی می‌کند، اما تیغش برش ندارد و وقتی طوری با او مقابله کنید که جایگاه سیاسی‌اش در معرض خطر قرار گیرد، از مواضعش عقب‌نشینی می‌کند.»

در پایان این مطلب آمده است: «این‌ها مهم است. داشتن رهبری که نه دوستان ما به او اعتماد می‌کنند و نه رقبای خارجی ما از او می‌ترسند، نفوذ جهانی ما را به همین شکلی که شاهدش هستیم، کاهش می‌دهد. جنگ تجاری ترامپ به هیچ‌یک از اهدافش نرسیده است و فقط توانسته "آمریکا را دوباره تضعیف" کند.»

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند