به گزارش فرانس ۲۴، «ینس استولتنبرگ»، دبیر کل ناتو در جریان شرکت در نشست این سازمان در کویت اظهار داشت که ناتو به عنوان ائتلاف قدرتمند نظامی غربی، با پیچیده‌ترین محیط امنیتی در تاریخ خود روبرو است.

دبیر کل ناتو در عین حال با اذعان به وجود اختلافات داخلی اعضای این سازمان، پیچیدگی محیط امنیتی را همزمان با افزایش تنش میان اعضا عنوان کرد.

این اظهارات دبیرکل ناتو بعد از آخرین نشست سران این سازمان در لندن صورت گرفته است که در آن نشست برخی اختلافات میان اعضای این پیمان امنیتی در موضوعات منطقه‌ای و امنیتی آشکارتر شد.

به گفته دبیر کل ناتو، در تمام سال‌های فعالیت و حیات این پیمان نظامی، هیچ گاه این سازمان با چنین فضای پچیده امنیتی که امروز با آن روبروست، مواجه نبوده است.

دبیر کل ناتو در عین حال بر لزوم هوشیاری اعضای عضو و غیر عضو این سازمان برای مواجه با تهدیدات زمینی، دریایی، هوایی، فضایی و فضای مجازی تاکید کرد.

استولتنبرگ همچنین با تاکید بر نقش این سازمان در مبارزه با تروریست، خواهان آن شده که این مبارزه همچنان تداوم یابد.

دبیر کل ناتو این سخنان را در نشست کویت و به مناسبت پانزدهمین سالگرد آغاز به کار «ابتکار همکاری‌های استانبول»  ایراد می‌کرد.

«ابتکار همکاری‌های استانبول» از سال ۲۰۰۴ به عنوان بخشی از ابتکار عمل همکاری‌های منطقه‌ای ناتو آغاز بکار کرد و از آن زمان نشست‌های مشترکی را با کشورهای منطقه برگزار می‌کند.

پیش از این نیز، رئیس جمهور فرانسه با انتقاد از اختلاف نظر و عدم انسجام در میان اعضای ناتو، وضعیت فعلی این سازمان را به «مرگ مغزی» تشبیه کرده بود. اظهاراتی که واکنش‌های گسترده‌ای را در میان کشورهای غربی به همراه داشت.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند