علی ربیعی، سخنگوی دولت  در ابتدای نشست خبری هفتگی با اصحاب رسانه گفت: آمریکا با جایگزین کردن تحریم به جای جنگ مردم را هدف قرار داده است، تحریم جایگزین مدرن برای نسل کشی و جنگ بی صدا است.

وی ادامه داد: آمریکا با فریب افکار عمومی خود می گوید دنبال جنگ نیست. افکار عمومی باید بداند تحریم سلامت و آرامش و امنیت همه ایرانیان را تحت تاثیر قرار داده است. مسئولان آمریکا اعتراف کردند که تحریم را همتراز جنگ قرار داده اند.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از ایلنا و مهر را می خوانید؛

* {با اشاره به جلسه شورای عالی فضای مجازی}: در این جلسه در رابطه با اینترنت و نگرانی های مربوط به آن صحبت شده است. همگان با اجماع کامل بر تداوم دسترسی مردم به اینترنت آزاد تاکید کردند. به هیچ وجه نه تنها موضوع قطع اینترنت مطرح نیست، بلکه گسترش ارتباط اینترنت ایرانیان هم مورد تاکید قرار گرفته است.به اعتقاد من این جلسه هم به ابهامات پاسخ داده و هم شرایط سیاست‌گذاری آتی را مشخص کرده است. دولت یازدهم به گسترش اینترنت با پهنای باند زیاد تلاش کرده است. این دولت سبب گسترش بازار دیجیتال شده است.

زنگنه در خط مقدم جنگ با آمریکاست

* { با اشاره به موضوع استیضاح برخی وزرا}: ما معتقد هستیم به تعبیر امام خمینی (ره) مجلس در راس امور است. از این رو ما سوال از وزرا را حق قانونی می دانیم. لازم است که ما چند نگته را در این ارتباط مطرح کنیم. در این موضوع استیضاح دقت شود که منافع ملی حفظ شود. الان بحث استیضاح چند وزیر کلیدی مطرح است.

*{با اشاره به استیضاح نفت و با تاکید بر جایگاه بیژن زنگنه در بازارهای بین‌المللی نفت در زمان تحریم}: زنگنه در خط مقدم جنگ با آمریکا است. در زمانی که جنگ اقتصادی به تعبیر آمریکایی‌ها است ما حتما وزرایی مثل وزیر نفت و کشورمان را موثر می‌دانیم.

بحث استعفای دولت مطرح نیست

* در اتفاقات اخیر وزیر کشور در میدان حضور داشت. اگر نمایندگان با تامل بنگرند احتمالا می‌توانند با درک شرایط موجود تصمیم دقیق‌تری بگیرند. از سوی دیگر یک انتخابات مهم پیش رو داریم. برگزاری هرچه باشکوه‌تر انتخابات با امنیت و گستردگی بیش‌تر امروز انقدر در مقابل تحریم‌های آمریکا مهم است که طرح استیضاح وزیر کشور می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند.

*{درباره اینکه برخی طرح استعفا رئیس‌جمهور و معاون اول دولت را مطرح می‌کنند}: به هیچ عنوان بحث استعفای رئیس جمهور مطرح نیست. من صمیمیتی هم با آقای جهانگیری دارم و زیاد گفت‌وگو می‌کنیم نه چنین ایده‌ای دارند و نه این موضوع صحت دارد، ایشان طرفدار استعفای دولت نیست.

 *برخی می‌گویند به دلیل اعتراض‌ها که نمی‌گذارند دولت کار کند دولت باید استعفا بدهد. برخی هم از ابتدای عمر دولت می‌گفتند دولت شش ماه بیش‌تر نمی‌ماند. متاسفانه توجه نمی‌کنند در چه شرایطی هستیم. اتفاقات و فشارهایی که افتاده را در نظر بگیرند. یکی از مشکلات ما سخن نگفتن و اطلاع‌ رسانی بوده است. دولتی که در شش سال کارنامه خوبی از قدرت خرید و اشتغال مردم داشته باید بگوید چرا می‌خواهید عامل تحریم را نادیده بگیرید؟ ما معتقد هستیم این روزها خواهد گذشت، همه تلاش خود را برای عبور از این روزها خواهد کرد.

این روزهای پر از گردوغبار می گذرد و مردم قضاوت خواهند کرد

*ما رنج مردم و ناراحتی مردم و زندگی های سخت را می‌بینیم. این روزها خواهد گذشت و دولت همه تلاش خود را برای عبور از این شرایط به کار خواهد بست.این روزهای پر از گرد و غبار دلتنگی می‌گذرد و مردم قضاوت خواهند کرد.

*{درباره تحریم‌های مجدد شرکت‌های هوایی و کشتیرانی همکار با ایران}: آمریکا همه این شرکت‌ها را تحت نظر و تحت فشار قرار داده است و این کار هم پدیده جدیدی نیست، وزیر خارجه آمریکا پریشب صراحتا اعتراف کرد تحریم را همانند جنگ گرفته‌اند. در جنگ آدم می‌کشند گروگان می‌گیرند. همه این کارها را برای به هم زدن امنیت روانی مردم، ذهنیتشان و تحریکشان انجام می‌دهند. هم راه ما راه گفت‌وگو با مردم است و هم راه تبیین شرایط با مردم . آمریکا توان ادامه دادن به چنین رفتارهایی نخواهد داشت و این حداکثر فشاری است که به مردم ایران وارد می‌کند.

داعش دوباره در حال قدرت گرفتن است

*{درباره ادعای پمپئو در راستای تحریک نیروهای عراقی توسط نیروهای جمهوری اسلامی}: اگر مستنداتی داشتند حتما همان اول ارائه می‌دادند. مردم در خیابان هستند در عراق، داعش دارد دوباره قدرت می‌گیرد، در این شرایط که خود آمریکا مقصر است حمله به تاسیسات آنان عادی است. هدف آمریکا ایجاد مجدد ایران‌هراسی است. ایران طبق اصول ثابت خود در امور کشورهای همسایه دخالت نمی‌کند. در صورت عملی کردن تهدیدها، آمریکایی‌ها بدانند پاسخ کوبنده‌ای دریافت خواهند کرد.

سفر روحانی به ژاپن ربطی به مذاکره با آمریکا ندارد

*{درباره سفر رئیس‌جمهور به ژاپن}: ژاپن کشور دوست ما است. حضور رئیس‌جمهور در جلسه کشورهای اسلامی در مالزی مجالی است و برای حضور در توکیو با دستاوردهای گفت‌وگوهای منطقه‌ای دستاوردهایی برای ما ایجاد کند. ربطی به مذاکره با آمریکا ندارد، اما دوستان ژاپنی ما ابتکار عمل‌هایی دارند که ما آن را بررسی می‌کنیم. هیچ برنامه از پیش تعیین شده‌ای نیست اما حتما به رسم انسان‌دوستی موضوعاتی مطرح می‌شود. وزرای اقتصادی ما و مسئولان بانکی حتما در این سفر حضور خواهند داشت.

بیش از دو میلیون نفر اجازه دادند دارایی‌هایشان بررسی شود

*{درباره آخرین  وضعیت  طرح کمک معیشتی خانوار}: طرح معیشتی با طرح یارانه متفاوت است. شش میلیون و خرده‌ای در این طرح ثبت‌نام کردند که بیش از دو میلیون نفر اجازه دادند دارایی‌هایشان بررسی شود. قطعا بررسی می‌شود و افرادی که مشمول شوند به آن‌ها طرح معیشتی داده خواهد شد.

*{در ارتباط با نحوه اطلاع رسانی افزایش قیمت بنزین و اظهارات وزیر کشور و رئیس  دفتر رئیس‌جمهور}: دوستان رسانه‌ای ما زرنگی ژورنالیستی در ارتباط با گفته‌های اخیر آقای واعظی داشتند. شورای امنیت کشور موضوع اطلاع‌رسانی این طرح را مشخص کرده بود. آقای واعظی می‌خواستند از صدا و سیما تشکر کنند که آنها هم زحمت خود را کشیدند. در زمان بحران و پس از بحران مسئولیت‌ها را می‌خواهند به عهده نگیرند. منظور واعظی این بوده که ما خودمان این موضوع را هم بر عهده می‌گیریم. اما مسئولیت اصلی آن کاملا مشخص است که با چه کسی بوده است.

رسانه ملی فرصت برابر به موافقان و مخالفان FATF بدهد

*{درباره بررسی FATF و CFT}: همکاران من در دولت گزارشی از جلسات دور جدید مجمع مطرح کردند که نشان می‌دهد با ترکیب دو کمیسیون بررسی مجدد آن آغاز شده است. آنچه که مهم است این است که تصمیمات امروز ما برای آینده کشور مهم است.

* از موافقان و مخالفان خواهش می‌کنم نظرات خود را اعلام کنند. رسانه ملی این فرصت را برابر به هر دو گروه بدهد. کارشناسان مالی و بانکی معتقد هستند با رفتن ایران به لیست سیاه هر ایرانی به مشکل می‌خورد. همکاران وزارت خارجه معتقد هستند خروج از این لیست سیاه کار مشکلی است و برای دولت‌های آتی هم سخت است. کارشناسان امنیتی ما هم معتقد هستند تحفظ امنیت ملی حفظ می‌شوند. چین و روسیه هم به لیست پیوستند. کارشناسان سیاسی می‌گویند نپیوستن به این لیست یک نوع خودتحریمی است. ما به نظر مجمع احترام می‌گذاریم و امیدوارم مصلحت نظام  در نظر گرفته شود.

هنوز مراحل استعفای رئیس سازمان هلال احمر طی نشده است

*{درباره  دریافت معوقات}: ۶۶ هزار میلیارد تومان معوقات مالیاتی ما است. شامل ۴۴ هزار میلیارد تومان جرایم مالیاتی و بقیه اصل مالیات است. امسال هم مبالغ قابل توجهی از معوقات مالیاتی وصول شده است. یکی از برنامه‌های مهم سازمان مالیات جلوگیری از فرار مالیاتی و گرفتن مالیات‌ها است.

*{درباره فرایند استعفا رئیس سازمان هلال احمر}: هنوز مراحل این استعفا طی نشده است. رئیس‌جمهور موضوعات مربوط به سازمان هلال احمر را به معاونت حقوقی ارجاع دادند، خانم جنیدی به زودی در این ارتباط اعلام نظر می‌کند تا این مشکلات نیز بر طرف شود.

*{در پاسخ به این پرسش که تاچه اندازه ادعای زنده بودن سرنشینان کشتی سانچی صحت دارد}: شنیده ام که به محاکم آمریکایی رفتند. دی ماه ۹۶ این نفتکش تصادف کرد و در آب‌های چین غرق شد . آن‌ها ظرف چند ثانیه با استشمام گازهای سمی فوت کردند. چند پیکری هم که باقی ماند برای این بود که در آن سانحه رو کشتی بودند. صداها ضبط شده در جعبه سیاه ضبط شد. یا حسین‌هایشان ضبط شد. سه دقیقه هم بیش‌تر نیست. از صدای اعلام خطر کاپیتان تا یا حسین‌ها فاصله کمی است که در جعبه سیاه باقی ماند. پاناما و چین این موضوع را بررسی کردند. گزارش های خود را اعلام کردند. گزارش اولیه درست بود. طبیعی است که بسیاری از افراد این موضوع را نمی‌خواهند بپذیرند. شواهدی که اعلام می‌کنند تلفن‌هایی بود که وزارت اطلاعات بررسی کرد. چرا باید جمهوری اسلامی شهروندان خود را ببرد قایم کند. بیش‌تر حرف زدن در این باره نمک پاشیدن روی زخم است. ایران اینترنشنال و امثال آن وضعیتشان مشخص است. این پترورسانه‌ها مشخص است چرا این موضوع را پیگیری می‌کنند اما این موضوع که این‌ها را بردند در جزیره‌ای در چین درست نیست.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند