القدس العربی گزارش داد، طبق اسناد دادگاه فدرال ایالت نیومکزیکوی آمریکا، پس از بررسی محل سکونت حسن القحطانی (۲۸ ساله)، دانشجوی عربستانی دانشکده مهندسی دانشگاه نیومکزیکو، وی به داشتن سلاح گرم به صورت "غیرقانونی" متهم شد.

قرار بود این دانشجوی عربستانی روز شنبه مدرک فارغ‌التحصیلی خود را از دانشگاه دریافت کند. همچنین او برنامه‌ریزی کرده بود برای جشن فارغ‌التحصیلی نزد خانواده‌اش در دیزنی‌لند برود اما با کشف یک هفت‌تیر کالیبر ۳۸۰ در خانه‌اش بازداشت شد.

پس از تماس تلفنی فرد ناشناسی با مرکز ملی عملیات تهدید آمریکا در تاریخ هشتم اوت، منزل القحطانی توسط دفتر تحقیقات فدرال بررسی شد. فرد مذکور گفته بود که القحطانی لیستی از اسامی اشخاصی که پیش از خروج از آمریکا قصد ترور آنها را دارد، نوشته است.

یک روزنامه محلی نوشت، لیست یاد شده شامل نام فرد شاکی و یکی از اساتید دانشگاه نیومکزیکو است.

شبکه تلویزیونی ان.بی.سی نیز گزارش داد، القحطانی بعد از ظهر جمعه خود را به مسئولان آمریکا تحویل داده و در برابر قاضی کارن مولزن که دستور بازداشت او را داده بود، حاضر شد.

سخنگوی دفتر دادستانی ایالت نیومکزیکو تاکید کرد که القحطانی در حال حاضر تنها به دلیل همراه داشتن سلاح گرم متهم است و او نمی‌تواند ادامه تحقیقات درباره دیگر مسایل را تایید یا تکذیب کند.

جرج کرای، معاون دادستان نیومکزیکو نیز گفت: القحطانی باید در بازداشت بماند چرا که لیست اسامی شامل یکی از استادان دانشگاه است.

طبق شکایت ارائه شده، یک منبع سری اظهار کرد، القحطانی ماه نوامبر نزد او آمده و گفته که قصد خرید یک تفنگ تهاجمی مدل ای کی ۴۷ را دارد، مدتی بعد نیز القحطانی به او گفته که می‌خواهد به جای آن، یک تفنگ کوچک‌تر برای حفاظت خریداری کند. گمان می‌رود نامزد القحطانی صاحب اسلحه کشف شده باشد و احتمال می‌رود او به همدستی با القحطانی برای مخفی کردن این سلاح گرم متهم شود.

پیش از این محمد سعید الشمرانی، دانشجوی هوانوردی عربستانی که در آمریکا و در پایگاه نظامی پنساکولا مشغول به تحصیل بود با شلیک به سوی سربازان و کارمندان این پایگاه سه نفر را کشت و چندین نفر دیگر را زخمی کرد و سپس با شلیک مستقیم کشته شد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند