یونهاپ روز شنبه در مطلبی نوشت ایران این مساله را در جریان احضار سفیر کره جنوبی در تهران به اطلاع وی رسانده و به توقف این کمک ها اعتراض کرده و خواستار از سرگیری آنها شده است.

گزارش از قول وزارت خارجه کره جنوبی آورده است که این کشور از مواضع ایران اطلاع حاصل کرده و با تهران و واشنگتن در مورد ارسال کمک های بشر دوستانه در حال رایزنی است.

خبرگزاری کره جنوبی می افزاید گفت و گوهایی در جریان است تا اقلام تجاری بشردوستانه همچون تجهیزات پزشکی به ایران ارسال شود و این کار می تواند با سامانه های بانکی با ارز کره جنوبی انجام شود.

گزارش تصریح می کند ایران تحریم های آمریکا را ناجوانمردانه، ظالمانه و غیرانسانی توصیف کرده و تاکید کرده است این اقلام نباید مشمول تحریم ها باشد.

یونهاپ نوشت مقام های مسئول از وزارت خارجه، وزارت صنایع و وزارت دارایی در هفته گذشته به آمریکا سفر کرده و با مقام های واشنگتن در این باره رایزنی کرده اند.

گزارش تاکید کرده است از ماه آوریل که آمریکا معافیت های تحریمی علیه ایران را نیز لغو کرد شرکت های کره جنوبی برای فروش و ارسال اقلام، تجهیزات پزشکی، دارو و تولیدات دیگر بشردوستانه به ایران حتی با سامانه های ارزی کره با مشکلات زیادی روبرو شده اند و تحریم بانک مرکزی ایران از سوی واشنگتن کار را به مراتب سخت تر کرده است.

بنا به این گزارش، بانک مرکزی ایران در ووری بانک و بانک صنایع کره جنوبی حساب هایی به پول «وون» ارز ملی کره جنوبی دارد که فقط مربوط به خریدهای نفتی نیست و اقلام تجاری بشردوستانه را نیز شامل می شود.

مقام های کره جنوبی در ماه ژوئن امسال نیز با سفر به واشنگتن با مسئولان آمریکایی برای صادرات این اقلام گفت و گو کردند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند