به گزارش «تاس»، "دمیتری پسکوف" سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه یادآور شد که این کشور دو دیپلمات آلمانی را در پاسخ تلافی‌جویانه به اخراج دو کارمند سفارت روسیه از آلمان، به عنوان "عنصر نامطلوب" اعلام کرد.

پسکوف روز پنجشنبه در این باره توضیح داد: «ما نمی‌خواهیم دچار ریسک بزرگی شویم. شما به خوبی می‌دانید که اخراج دیپلمات‌های آلمانی در پاسخ به اقدام مقامات برلین، یک اقدام ضروری بود. این اقدام پس از اخراج دو دیپلمات ما از آلمان اجتناب ناپذیر بود.»

وی در عین حال ابراز امیدواری کرد که این اقدامات به عامل منفی برای ادامه توسعه گفت‌وگوهایی سازنده با آلمان تبدیل نشود.

سخنگوی کرملین همچنین یادآور شد که طرف روسی درخواست‌هایی برای استرداد "زلیم‌خان خانگوشویلی" (یکی از فرماندهان میدانی در چچن که در ماه آگوست در برلین به ضرب گلوله کشته شد) که در برلین کشته شده، ارسال کرده و این مسئله به اطلاع رئیس جمهور "ولادیمیر پوتین" رسیده بود.

به گفته پسکوف ، متاسفانه در اروپا هنوز افراد بسیاری پنهان شده‌اند که در حملات تروریستی یا سازمان‌دهی آنها در روسیه مشارکت داشته‌اند.

وی یادآور شد: «این افراد در اروپا اجازه اقامت و وضعیت شهروندی دریافت می‌کنند ، در میان مردم عادی در خیابان قدم می زنند، در حالیکه بسیاری از این افراد تحت تعقیب قرار داشته و از لحاظ قانونی باید به روسیه تحویل داده شوند.

پسکوف تأیید کرد که روسیه آمادگی دارد تا در تحقیقات در زمینه قتل شهروند گرجی در آلمان بطور کامل همکاری کند و این مسئله از سوی رئیس جمهور به مقامات آلمانی هم اعلام شده است.

"ولادیمیر پوتین" در حاشیه نشست سران گروه نرماندی در پاریس یادآور شده بود که شهروند گرجستانی که در برلین به قتل رسیده، یکی از سازمان دهندگان حمله تروریستی در مترو شهر مسکو بود.

وزارت امور خارجه روسیه روز پنج شنبه با احضار سفیر آلمان، رسماً به وی اطلاع داد که طرف روسی بر اساس اصل تقابل، دو دیپلمات آلمانی را "عنصر نامطلوب" شناخته و خواستار خروج آنها از خاک روسیه ظرف یک هفته است.

در اوایل ماه دسامبر دولت آلمان به بهانه عدم همکاری مسکو در تحقیقات درباره قتل یک شهروند گرجی در برلین، دو کارمند سفارت روسیه را از این کشور اخراج کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند