به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، کشورهای ضامن روند آستانه در بیانیه پایانی چهاردهمین دور مذاکرات آستانه در نور سلطان پایتخت قزاقستان بر پایبندی کامل خود به حاکمیت و وحدت و تمامیت ارضی سوریه و منشور سازمان ملل متحد و ادامه همکاری تا نابودی گروه‌های تروریستی در سوریه و مخالفت با برنامه‌های جدایی طلبانه‌ای که به دنبال از بین بردن حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه است تاکید کردند.

کشورهای ضامن روند آستانه در این بیانیه بر مخالفت خود با همه تلاش‌ها برای تحمیل حقایق جدید در سوریه از جمله طرح‌های تشکیل حکومت خودمختار به بهانه مبارزه با تروریسم تاکید کردند.

در این بیانیه بر ضرورت ایستادگی در مقابل برنامه‌های جدایی طلبانه‌ای که به دنبال تجاوز به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه است و امنیت کشورهای همسایه را تهدید می‌کند تاکید کردند.

کشورهای ضامن روند آستانه بر مخالفت خود با سیطره غیرقانونی بر چاه‌های نفت سوریه تاکید کردند. 

در این بیانیه ادامه تجاوزهای مکرر رژیم صهیونیستی به خاک سوریه را محکوم کرده و آن را نقض قوانین بین المللی و حاکمیت سوریه و کشورهای همسایه دانستند و اعلام کردند که این تجاوزها امنیت و ثبات منطقه را به خطر می‌اندازد.

کشورهای ضامن روند آستانه تاکید کردند که تحقق امنیت و ثبات بلندمدت در سوریه امکانپذیر نیست مگر از طریق حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور.

در این بیانیه بر ضرورت اجرای توافق‌های مربوط به منطقه کاهش تنش در ادلب به ویژه توافق سوچی که در سپتامبر ۲۰۱۸ میلادی محقق شد تاکید شد.

ضامنان روند آستانه در این بیانیه از تشدید فعالیت‌های گروه‌های تروریستی ابراز نگرانی کرده و آن را خطری برای غیرنظامیان در داخل و خارج از منطقه کاهش تنش دانستند.

کشورهای ضامن روند آستانه بر عزم خود برای ادامه همکاری به منظور نابودی کامل گروه تروریستی داعش و جبهه النصره و سایر گروه‌های تروریستی مرتبط با القاعده یا داعش و سایر گروه‌های تروریستی تاکید کردند.

ضامنان روند آستانه بر پایبندی خود به تلاش برای پیشبرد روند سیاسی در سوریه به مشارکت خود سوری‌ها تاکید کردند.

در این بیانیه بر اهمیت تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی در ژنو به عنوان نتیجه همکاری ضامنان روند آستانه و اجرای تصمیمات کنفرانس سوچی تاکید شد و ضامنان روند آستانه ابراز آمادگی کردند که از این کمیته حمایت کنند.

کشورهای ضامن روند آستانه نیاز به کمک‌های بشردوستانه به همه سوری‌ها در سرتاسر این کشور و بدون تبعیض یا برخورد سیاسی و پیش شرط تاکید کردند.

ضامنان روند آستانه اعلام کردند که دور بعدی مذاکرات آستانه در ماه مارس ۲۰۲۰ در نور سلطان برگزار خواهد شد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند