به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس،  وزرای خارجه روسیه و آمریکا در کنفرانسی خبری بر همکاری دو طرف در حوزه مبارزه با تروریسم و مبارزه با مواد مخدر که به رغم تنش‌های دو طرفه ادامه پیدا کرده، تاکید و اظهار امیدواری کردند که اهداف مشترک آنها در قبال کره شمالی و ایران تحقق یابد.

 آنها همچنین اذعان کردند که اختلافات بین آنها چشم‌گیر بوده و شامل موضوع معاهده کنترل تسلیحاتی استارت جدید است که سال آینده میلادی منقضی خواهد شد. یکی از موارد دیگر اختلاف آنها نیز مساله‌ اخراج‌های تلافی‌جویانه دو کشور است.

وزیر خارجه روسیه در ادامه درباره پیشنهاد آمریکا برای وارد شدن چین به معاهده استارت جدید گفت: پکن گفته علاقه‌ای به پیوستن به این معاهده ندارد او همچنین بر تمایل مسکو به منظور زنده نگه داشتن این توافق تاکید کرد.

پمپئو نیز گفت: او و لاوروف زمانی کافی را برای صحبت درباره اوکراین اختصاص دادند و آمریکا از موضعش مبنی بر اینکه شبه جزیره کریمه متعلق به اوکراین است عقب‌نشینی نخواهد کرد.

پمپئو به مساله تحقیقات برای استیضاح ترامپ که با اوکراین ارتباط پیدا کرده اشاره‌ای نکرد و گفت: به آنچه این دولت در آمریکا برای دفاع، امنیت و حاکمیت آن کشور انجام داده افتخار می‌کند.

پمپئو همچنین به لاوروف گفت: دولت آمریکا با هرگونه مداخله در انتخابات مقابله کرده و خواهد کرد.

Image result for lavrov pompeo

وزیر خارجه آمریکا درباره موضوع مداخله انتخاباتی گفت: من صراحتا گفتم که این یک مساله غیرقابل قبول بوده و ما توقعاتمان از روسیه را نیز صراحتا گفته‌ایم.

وی ادامه داد: دولت دونالد ترامپ همواره تلاش خواهد کرد تا از تمامیت انتخابات ما محافظت کند. چنانچه روسیه یا هر بازیگر خارجی دیگری دست به گام‌هایی برای تضعیف فرآیندهای دموکراتیک ما بزند ما در پاسخ به آن دست به اقدام خواهیم زد.

لاوروف به نوبه خود آنچه «موج سوء‌ظن‌های غلبه یافته در واشنگتن» در رابطه با مساله مداخله انتخاباتی خواند به استهزاء گرفته و بار دیگر خواستار آن شد که سند و مدرک چنین اقداماتی در اختیار مسکو قرار بگیرد.

لاوروف اضافه کرد: تمامی گمانه‌زنی‌ها درباره ادعای مداخله ما در فرآیندهای داخلی آمریکا بی‌پایه و اساس هستند. هیچ کس به ما هیچ سند و مدرکی نداده، زیرا این سند و مدرک‌ها به سادگی موجود نیستند.

لاوروف پیش از دیدار با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید بار دیگر براین‌که کشورش هیچ‌گونه مداخله‌ای در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا نداشته تاکید کرد.

او اظهار کرد: نتیجه‌گیری جامعه اطلاعاتی آمریکا مبنی بر این‌که روسیه به نفع ترامپ در این انتخابات مداخله کرده بی‌پایه و اساس است.

لاوروف همچنین بار دیگر پیشنهاد روسیه را برای منتشر کردن ارتباطات محرمانه با آمریکا به منظور حل یکسری نگرانی‌ها مربوط به سال ۲۰۱۶ که به گفته وی از سوی دولت اوباما رد شد، تکرار کرد.

پمپئو از این پیشنهاد لاوروف تحت تاثیر قرار نگرفته و گفت: آمریکا تاکنون نتایج خود را منتشر کرده است.

او اظهار کرد: ما فکر نمی‌کنیم درباره آنچه انتشار یافته اشتباهی وجود داشته باشد.

لازم به ذکر است که لاوروف در حالی به واشنگتن سفرکرد که پیش از آن ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در پاریس با رهبران اوکراین، فرانسه و آلمان دیدار کرده بود. این مذاکرات با میانجیگری رهبران فرانسه و آلمان انجام شد. دو رئیس‌جمهوری روسیه و اوکراین بر تلاش جهت برقراری آتش‌بس جامع و فراگیر در شرق اوکراین قبل از فرارسیدن سال نوی میلادی توافق کردند، این بعد از اولین دیدار این دو در پاریس در نشست چهارجانبه بود.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند