جیمز کومی، مدیر سابق اف.بی.آی با نوشتن مطلبی درباره گزارش اخیر بازرس کل وزارت دادگستری آمریکا در مورد تحقیقات اف.بی.آی در سال ۲۰۱۶ از کمپین ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور، تاکید کرد: هر چند که دو سال از زمان آغاز این تحقیق و بررسی گذشته، سرانجام حقیقت مشخص شد. بر خلاف آنچه که ترامپ و دادستان کل فعلی‌اش در اتهام‌زنی های خود گفتند، این گزارش نشان می‌دهد که هیچگونه جاسوسی، اعزام خبرچین و استراق سمعی از سوی اف.بی.آی علیه ترامپ و کمپین او صورت نگرفته است.

کومی در ادامه این مطلب خود با اشاره به این نتیجه‌گیری بازرس کل وزارت دادگستری آمریکا مبنی بر این که درخواست اف‌بی‌آی در زمان آن تحقیقاتش برای کسب مجوز از دادگاه تجسس اطلاعات خارجی (اف.آی.اس.ای) برای زیر نظر گرفتن کارتر پیج، مشاور سابق کمپین انتخاباتی ترامپ، دارای ۱۷ مورد "جاافتادگی و بی دقتی قابل توجه" بود، خاطر نشان کرد: "پرونده تحقیقات درباره ارتباط کمپین ترامپ با روسیه دارای پیچیدگی هایی بود و این جای تعجب ندارد. بازرس کل ۱۷ مورد اشتباه را یافته که البته اف.بی.آی باید در این موارد جور دیگری عمل می کرد. چنین اشتباهاتی همواره تاسف برانگیز هستند اما انسان ممکن است اشتباه کند. گزارش بازرس کل وزارت دادگستری ارزشمند است زیرا فرصتی برای درس گرفتن به دست می دهد."

او نوشته است:" مهمترین چیز این است که مایکل هوروویتز، بازرس کل وزارت دادگستری در این گزارش خود دریافته که تحقیقات اف.بی.آی مطابق با قانون آغاز و اجرا شد و هیچ شواهدی نیز مبنی بر وجود اغراض سیاسی و انگیزه‌های نادرست در چگونگی آغاز و اجرای تحقیقات به دست نیامده است. کسانی در میان ما که از حقیقت با خبر بودند، باید در مواجهه با موج افتراها و دروغها از جانب کاخ سفید و برخی روسای کمیته‌های کنگره و دادستان کل و شخصیتهای شبکه فاکس نیوز سکوت اختیار می‌کردند. این تلاشهای اف.بی.آی به عنوان تهدیدی علیه رئیس جمهور تلقی شد و بسیاری از جمهوریخواهان ظاهرا اعتقاد دارند که باید همه تهدیدها علیه ترامپ بدون اهمیت دادن به این که چه هزینه‌ای بر ملت آمریکا تحمیل شود، از بین بروند."

جیمز کومی خاطر نشان کرد:"بخش دردناک قضیه اینجاست که میلیونها نفر از مردم خوب آمریکا چیزهایی را که علیه ما گفته شد باور کردند. مادر 89 ساله من با تماشای شبکه فاکس نیوز به این نتیجه رسیده بود که آنها میخواهند من را به زندان بیاندازند. من بارها به او اطمینان دادم که احتمال چنین اتفاقی صفر است. من به او گفتم همه صحبتهای آنها ساختگی است. اما این حرفها را من نمیتوانستم به عموم مردم هم بگویم چون تحقیقات هنوز خاتمه نیافته بود. من هم همچون دیگر افرادی که از سوی رئیس جمهور متهم به خیانت شدند به روند پرونده احترام گذاشتم و با بازرس کل همکاری کردم."

وی افزود:"با این حال انتظار پایان یافت و حالا آنهایی که اف.بی.آی را بدنام کردند باید منتظر پاسخگو بودن باشند. به ویژه شخص ویلیام بار، دادستان کل دولت ترامپ به نهاد تحت امرش و مردم آمریکا تصدیق کردن حقیقت را بدهکار است."

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند