امیر دریادار «حسین خانزادی» که برای انجام بازدید رسمی به پاکستان سفر کرده امروز (سه شنبه) در مصاحبه‌ای در اسلام آباد اظهار داشت: هیچ کشوری توانایی ایجاد خلل در امنیت ایران را نخواهد داشت، این امنیت بااقتدار در کنار کشورهای همسایه از جمله همسایه شرقی ما پاکستان به یقین می تواند هم افزایی و همگرایی خوبی را برای دستیابی امنیت جمعی به ویژه در دریا فراهم کند.

**ظرفیت همکاری های دریایی ایران و پاکستان

فرمانده نداجا گفت: یک اختلاف معنی دار در ارتباط با شرایط جمهوری اسلامی ایران و پاکستان وجود دارد. ایران ۴۰ سال زیر تحریم ها بوده و در این فضا به نظر می رسد که همسایه شرقی و مسلمان ما پاکستان شرایط بهتری داشته است.

وی اظهار داشت: پیشرفت ها خوبی در پاکستان اتفاق افتاده است و قرار است امروز با سفر به شهر «کراچی» بخشی از ظرفیت های ساخت تجهیزات نظامی دریایی این این کشور را مشاهده کنیم که در سال های اخیر پیشرفت خوبی در این حوزه داشته است.

امیر خانزادی گفت: در همین فضا جمهوری اسلامی به ویژه نیروی دریایی ارتش پیشرفت های خیلی خوبی را تجربه کرده است. حرکت ها در گام اول انقلاب، حرکت های ظرفیت سازی و جهشی بوده است و اکنون انباشت قابل توجهی از دانش، تجربه و زیرساخت در مجموعه های فنی، صنعتی، علمی و دانشی نیروی دریایی، وزارت دفاع و بخش کشوری وجود دارد و به ما کمک می کند که گام دوم را با شتاب و قدرت بیشتری برداریم.

وی با تاکید بر اینکه ایران اسلامی کاملا خودکفا و مستقل است، افزود: در آینده برنامه ریزی ویژه ای برای ساخت تجهیزات داریم، این تجهیزات با توجه و دانشی که در گام اول به دست آوردیم رویکرد ویژه ای خواهد بود. در گام دوم قطعا ملت شریف ایران شاهد تجهیزاتی خواهند بود که به لحاظ فناوری، تکنیک و دانش فاصله جدی نسبت به گذشته دارد.

**نیروهای خارجی عامل ناامنی در منطقه

فرمانده نیرو دریایی ارتش جمهوری اسلامی گفت: هر کشوری به واسطه تکالیفی که دولت ها دارند وظیفه دارد با استفاده از ظرفیت نیروهای مسلح، امنیت را در مناطق دریایی تحت حاکمیت خود برقرار کند و قطعا بخش های مختلف از جمله اقتصاد از آن بهره مند می شود.

وی افزود: ایران و پاکستان هر دو کشور از مرزها و مناطق تحت حاکمیت امن چه در منطقه خلیج فارس، تنگه هرمز، دریای عمان و منطقه شمال اقیانوس هند برخورداند.

امیر خانزادی تاکید کرد: هدف از آنچه که در برخی موارد برخی از کشورهای غربی و قدرت های استکباری درباره امنیت تنگه هرمز و راه انداختن ائتلاف های نمایشی نام می برند به نوعی تثبیت حضور نامشروع خود است در حالی که این حضور به غیر از ایجاد ناامنی چیزی را به دنبال ندارد.

فرمانده نداجا حضور قدرت های خارجی و استکباری در منطقه را عامل نا امنی و خروج بی قید و شرط آنان را به نفع منطقه دانست و افزود: در این خصوص با همتای پاکستانی خود صحبت کردیم و گفتیم که این منطقه نیاز به هیچ نیروی خارجی ندارد و طرف پاکستانی نیز موافق مواضع ایران بود.

وی تاکید کرد: از نظر جمهوری اسلامی ایران هماهنگی و مشارکت کشورهای منطقه می تواند امنیت را آنگونه که به خوبی برقرار شده تا آینده تداوم ببخشد.

**بزرگ ترین تحول خلیج فارس

فرمانده نداجا گفت: همه آنانی که به صورت نمایشی در منطقه حضور داشتند نه تنها ائتلافی را نتوانستند شکل بدهند بلکه به تدریج در حال خروج هستند زیرا حضور بی دلیل آنان باعث هزینه سازی برای ملت های خود می شد و این کشورها به خوبی از این موضوع آگاه هستند.

وی افزود: انگلیسی ها بیشتر منطقه را ترک کردند، آمریکایی ها نیز ناو هواپیمابر خود را در نقطه دور مستقر کرده و می توان گفت که آنان نیز در حال ترک منطقه هستند.

امیر خانزادی تاکید کرد: حضور این کشورها هیچ تاثیر معنا داری در منطقه ندارد، آنانی که به نوعی از نبود غیبت نمایشی آمریکا نگرانی و ترس دارند و با حضور نمایشی آمریکا احساس دلگرمی می کنند  باید بدانند که خروج بیگانگان از منطقه قطعا امنیت بیشتری را به دنبال دارد.

**اهداف سفر به پاکستان

فرمانده نداجا گفت: جمهوری اسلامی ایران از مجموع ۱۵ کشور همسایه خود با چهار کشور از جمله جمهوری اسلامی پاکستان به طور همزمان دارای مرزهای زمینی و دریایی است.

وی با اشاره به حائز اهمیت بودن سفر سال گذشته فرمانده نیروی دریایی به تهران برای شرکت در اجلاس فرمانده های دریایی اقیانوس هند، افزود: در پاسخ به این سفر و دعوت رسمی از بنده، با هدف توسعه همکاری های میان دو کشور به ویژه نیروهای دریایی راهی پاکستان شدم.

وی خاطر نشان ساخت: رویکرد اصلی ما توسعه همکاری ها میان دو کشور ایران و پاکستان در دریا است که آن را به طور جدی دنبال می کنیم که جنبه های مختلفی شامل عملیاتی، فنی، آموزشی و همکاری های متعددی که در قالب تبادل اطلاعات شکل می گیرد، را به خود اختصاص می دهد.

امیر خانزادی افزود: نیرو دریایی پاکستان در آینده نزدیک قرار است رزمایش بین المللی «امان» را تدارک ببیند، از نداجا نیز برای حضور در آن دعوت شده، توضیحات لازم در این خصوص ارائه شد و برنامه ریزی های لازم برای رزمایش امان و رزمایش آتی فرمانده هان دریایی اقیانوس هند، که در اسفندماه قرار است برگزار شود، انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: رویکرد تعاملی و همکاری دریایی آغاز شده است. یک فاصله زمانی را داشتیم که شاید بیش از ۲۰ سال فرمانده های دریایی دوطرف سفر دوجانبه به کشورهای یکدیگر نداشتند.

امیر خانزادی گفت وگوها با طرف پاکستانی را مهم و سازنده توصیف کرد و گفت: بر توسعه همکاری ها به ویژه بخش هایی که در منطقه واگرایی و یا اختلاف زمینه ای وجود دارد تاکید شد و دو طرف توافق کردند که اینگو مسائل باید از طریق گفت وگو به سرانجام برسد و هیچ کشور نباید در منطقه به دنبال راهکار نظامی باشد.

وی افزود: در سفر به شهر بندری کراچی از مراکز آموزشی، فنی و زیرساختی نیروی دریایی پاکستان بازدید خواهیم کرد، نتیجه این بازدید آشنایی با ظرفیت هایی خواهد بود که قابل اشتراک میان دو کشور است به ویژه در حوزه های آموزشی که از هم اکنون نشانه هایی از اینکه امکان اشتراک این ظرفیت قابل مشاهده است.

**بنادر چابهار و گوادر

فرمانده نداجا در ادامه گفت: درخصوص استفاده از ظرفیت های بنادر چابهار و گوادر با طرف پاکستانی گفت و گو شد. آنان معقتد بودند که به اشتراک گذاشتن ظرفیت دو بندر به رونق بیشتر منطقه کمک می کند.

وی گفت: طرفین تاکید داشتند که چابهار و گوادر دارای ظرفیت های ژئوپولیتیک خاصی هستند و هرگز رقیب یکدیگر نیستند چون ظرفیت های آنان جدا است.

حسین خانزادی گفت: قطعا در آینده زمینه های همکاری بین دو بندر هم بیشتر مهیا می شود که قطعا باعث شکوفایی سایر کشورها منطقه نیز خواهد شد.

امیر دریادار «حسین خانزادی» فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران روز گذشته با سفر به اسلام آباد با «ظفر محمود عباسی» همتای پاکستانی خود دیدار و درخصوص توسعه همکاری های مشترک و موضوعات مورد علاوه بحث و تبادل نظر انجام داد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند