سومریه نیوز گزارش داد، عثمان الغانمی، رئیس ستاد ارتش عراق در سخنانی خطاب به تظاهرکنندگان در مناطق مختلف این کشور گفت: ارتش و نیروهای امنیتی اینجا حضور دارند تا از شما  در رسیدن به خواسته‌های مشروع و تضمین شده‌تان در قانون اساسی حمایت کنند.

وی با اشاره به اینکه تظاهرات مردمی عراق در مناطق مختلف تداعی کننده پیروزی بزرگ بر داعش بود، افزود: این روزها سالروز پیروزی بزرگ بر گروه تروریستی داعش است، ما در این ایام ماموریت دشوار را در شرایط دشوار انجام دادیم و با ایستادگی ملت و شجاعت نیروهای قهرمان و خون شهدا و مجروحان به پیروزی رسیدیم؛ پیروزی که نسل‌های بعدی به آن خواهند بالید.

الغانمی ادامه داد: تظاهرات ملت ما در بیشتر استان‌ها آن تصویر روشن و درخشانی را که ارتش عراق در نبردهای آزادسازی رقم زد، برایمان تداعی کرد و ما امروز شاهد این انسجام بزرگ بین تظاهرکنندگان خواستار حقوق قانونی خود و برادرانشان در ارتش هستیم که بدون حمل اسلحه از آنها محافظت می‌کنند.

این مقام عراقی در ادامه تصریح کرد: این ناشی از اعتماد و همکاری شهروندان با نیروهای ارتش برای سلب فرصت و بستن راه در مقابل کسانی است که به خشونت و آتش کشیدن املاک خصوصی و عمومی دست می‌زنند.

از سوی دیگر، شاهدان عینی اعلام کردند که شهروندان عراقی امروز (سه شنبه) در سالروز پیروزی بر داعش و پس از فراخوان تظاهرات میلیونی به شکل گسترده‌ای در میدان التحریر در مرکز بغداد تجمع کرده‌اند.

این شهروندان عراقی که از استان‌های مختلف به میدان التحریر بغداد آمده‌اند با در دست داشتن پرچم کشورشان بار دیگر بر تحقق خواسته‌های خود و مجازات عاملان قتل معترضان عراقی تأکید کردند.

معترضان عراقی در میدان التحریر همچنین اخبار منتشر شده درباره قصد و نیت معترضان برای یورش به منطقه الخضراء را بی‌پایه و اساس خواندند و تأکید کردند که این منطقه از روز اول تظاهرات و زمانی که معترضان به قتل رسیدند سقوط کرد.

تظاهرات امروز عراق با سالروز آزادسازی مناطق مختلف این کشور از لوث گروه تروریستی داعش همزمان شده‌ است و خیابان‌های بغداد از شب گذشته شاهد تدابیر شدید امنیتی است.

دولت عراق نیز به مناسبت سالگرد پیروزی نیروهای این کشور در برابر گروه تروریستی داعش امروز را تعطیل رسمی اعلام کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند