فرهاد شاهمیری درباره تاثیر اضافه شدن ویدئوچک به بحث داوری والیبال اظهار داشت: ویدئوچک خیلی خوب است. بازیکنان و مربیان آرام شده اند و به ما هم کمک کرده است. این قضیه سطح دقت ما را هم بالا برده و هر داور در هر ست یک بار می تواند درخواست ویدئوچک بدهد.

وی درمورد اینکه چطور به سمت داوری در والیبال آمد، گفت: من از کودکی والیبال بازی می کردم. در شهریار که محل زندگی ما بود اول والیبال آمد بعد فوتبال؛ قبلا والیبال فقط عشق بود و حالا بیزینس است. ما لباسمان را خودمان می خریدیم و هزینه ها را خودمان می دادیم.

داور سرشناس والیبال ایران خاطرنشان کرد: ۳۱ ساله بودم که داور بین المللی شدم و حالا ۲۴ سال است در عرصه بین المللی داوری می‌کنم. همیشه کارم را دوست داشتم و با عشق و علاقه کارم را دنبال می‌کردم.

شاهمیری افزود: از ۲۰۰۳ به بعد همه ساله برای مسابقات بین المللی دعوت شدم. من ۴ قهرمانی بزرگسالان جهان قضاوت کردم و شاید این رکورد را یکی دو نفر در دنیا داشته باشند. دو المپیک هم داوری کردم. اواخر دوران کاری من است؛ البته ممکن است فدراسیون جهانی امتیازی به من بدهد و چند سالی بیشتر بمانم.

داور بین‌المللی والیبال ایران، تصریح کرد: چند سال است نتوانستم حقوق فدراسیون جهانی را بگیرم. با آمدن داورزنی شرایط بهتر شده و پیگیر هستند و امیدوارم شرایط بهتر باشد. برای دریافت حقوق باید حساب بانکی داشته باشید و سوییس این قانون را دارد که وقتی من کار می کنم پول را باید به حساب من بریزند، ما هم که حساب بین المللی نداریم و اینگونه است که از ۲۰۱۷ حقوقم پرداخت نشده است.

شاهمیری که میهمان برنامه تلویزیونی فرمول یک  بود، عنوان کرد: رسم است داوری که برای مسابقات می رود روز قبل از سفر حق الزحمه اش را پرداخت می‌کنند؛ این پول که در بانک مانده برای فدراسیون جهانی هم مشکل ایجاد کرده است. خود من از ۲۰۰۳ مسابقات جهانی قضاوت می کنم و مسابقات زیادی بودم و فینال جام جهانی را داوری کردم، اما امسال به دلیل تحریم‌ها نتوانستم به جام‌جهانی بروم. من کارمند هستم و این پول‌ها کمک هزینه زندگی‌مان هستند.

وی گفت: هر رشته ای سقف آرزوهایش مدال المپیک و جام جهانی است. من از روزی که والیبال را شروع کردم می گفتند دیگر روی دست اصغر نائینی پاسور نمی آید، یا بعد از فلانی بازیکن بهتری نخواهد آمد. حالا امیر غفور را ببینید در تیم لوبه و در کنار چه بازیکنانی بازی می‌کند. والیبال ما رو به رشد است و رسیدن به سکوی المپیک اصلا غیرقابل دسترس نیست.

شاهمیری با بیان اینکه ولاسکو خیلی خوب بود، ادامه داد: او یک روانشناس بود و اعتماد به نفس و خودباوری را به والیبال آورد. من فکر می کنم بازیکنان اکنون بهتر از دوران ولاسکو هستند.

وی درباره نقش سن و سال در والیبال اظهار داشت: من اعتقاد دارم تا روزی که یک بازیکن می تواند، باید بازی کند. آمریکا در المپیک پکن با یک پاسور ۴۰ ساله قهرمان شد. من در لیگ قضاوت می کنم و ممعتقدم ما مشکل پاسور در لیگ داریم. بنابراین آنقدر دستمان پر نیست که بگوییم فلان بازیکن باید کنار برود. سعید معروف تا ۴۰ سالگی می تواند بازی کند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند