به گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، صالح در این بیانیه نیروهای امنیتی را به حمایت از تظاهرکنندگان مسالمت جو و مراقبت از اموال عمومی و خصوصی و پیگرد مجرمان فراخواند.

رییس جمهوری عراق خاطرنشان کرد که با مسئولان ذیربط حوادث روز گذشته و اقدام جنایتکارانه عده ای خارج از قانون که به کشته و زخمی شدن تعدادی از معترضان در بغداد منجر شد، با نهایت حساسیت پیگیری می کند.

 صالح همچنین همه طرف ها را به محترم شمردن وجه مسالمت آمیز تظاهرات و همکاری میان معترضان و نیروهای امنیتی برای تامین امنیت و مقابله با افراد خارج از قانون فراخواند.

شامگاه گذشته (جمعه) یک گروه مسلح ناشناس سوار بر وانت به منطقه "پل سنک" در ۵۰۰ متری میدان تحریر در بغداد حمله کرده و با جمعی از تظاهرکنندگان که در پارکینگ چند طبقه ای این پل مستقر شده بودند، درگیر شدند.

در این درگیری مسلحانه تعدادی از تظاهرکنندگان کشته و زخمی شدند؛ آمارها در این خصوص متفاوت است، وزارت کشور عراق قربانیان درگیری مسلحانه در پل سنک در مرکز بغداد را ۴ کشته و ۸۰ زخمی اعلام کرده است.

این در حالی است که خبرگزاری رویترز به نقل از منابع پزشکی و پلیس عراق آخرین آمار کشته شدگان شب گذشته در بغداد را ۲۳ نفر اعلام کرده است.

به گفته کارشناسان برخی از عوامل خشونت زا نمی خواهند شرایط طبیعی به عراق باز گردد و قصد دارند با ایجاد حوادث خونین به تحریک تظاهرکنندگان و آشوب افکنی در کشور عراق دامن بزنند.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند