«کوی تیانکای» سفیر چین در آمریکا چهارشنبه شب گفت، پکن و واشنگتن در تلاش هستند اختلافات بر سر مسائل تجاری را حل کنند، اما نیروهایی خواهان شکاف میان دو طرف هستند.

تیانکای در ضیافت شامی به میزبانی شورای تجاری چین-آمریکا گفت، روابط دو کشور به‌خاطر اختلافات تجاری در تقاطع خطیری قرار گرفته است، اما بازگشت به مسیری بهتر همچنان میسر است.

این دیپلمات چینی گفت: «در عین حال باید مراقب باشیم زیرا برخی نیروهای مخرب از اختلافات تجاری موجود، با لفاظی‌هایی مانند "تجزیه"، "جنگ سرد جدید" و "برخورد تمدن‌ها" سوءاستفاده می‌کنند».

تیانکای گفت «اخبار جعلی» پیرامون وضعیت در هنگ‌کنگ و استان «سین‌کیانگ» با قصد «انتشار دشمنی و حتی ایجاد درگیری بین ما (چین و آمریکا)» تولید می‌شوند.

مجلس نمایندگان آمریکا روز گذشته (چهارشنبه)، طرحی را درخصوص برخی اختلافات مذهبی-فرقه‌ای در کشور چین تصویب کرد و از کاخ سفید خواست تا فشارها به دولت چین را به دلیل برخی اقدامات در استان سین‌کیانگ افزایش دهند.

وزارت خارجه چین در واکنش به این اقدام یکی از مقامات ارشد سفارتخانه آمریکا را احضار کرد.

پیش‌تر نیز دولت و کنگره آمریکا با قصد مداخله در اعتراضات هنگ‌کنگ، قانونی تحت عنوان «حقوق بشر و دموکراسی برای هنگ‌کنگ» را تصویب کرده است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند