به گزارش سانا، سوریه امروز دخالت آشکار آمریکا در امور داخلی چین و لایحه تصویب شده توسط مجلس نمایندگان آمریکا را به شدت محکوم و تاکید کرد که این قطعنامه‌ها قانون بین‌الملل را نقض می‌کنند.

یک منبع رسمی در وزارت امور خارجه سوریه به خبرگزاری سانا اعلام کرد: لایحه ای به نام «قانون سیاست حقوق بشر اویغور برای سال ۲۰۱۹» در تضاد با تلاش‌های دولت چین برای مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی و متناقض با قانون بین‌المللی است.

شایان ذکر است که مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه لایحه ای را به بحث گذاشت که به بهانه نحوه برخورد پکن با اقلیت مسلمان اویغور دولت «دونالد ترامپ» را به تشدید واکنشهای واشنگتن در قبال چین ملزم می کند و خواهان وضع تحریمها علیه مقامات بلندپایه چین و تحریم صادرات به این کشور می شود.

این لایحه موسوم به «سند اویغور ۲۰۱۹» که با ۴۰۷ رأی موافق در برابر تنها یک رأی مخالف در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسید، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا را ملزم می کند که سوء استفاده های ادعایی از اقلیت مسلمان چین را محکوم کرده و خواستار بسته شدن اردوگاههای بازداشت دسته جمعی در منطقه شین جیانگ در شمال غربی چین شود.

در واقع «سند اویغور ۲۰۱۹» نسخه ای سختگیرانه از لایحه ای است که پس از تصویب در مجلس سنا در ماه سپتامبر خشم مقامات پکن را برانگیخت.

این لایحه همچنین از رئیس جمهور دونالد ترامپ می خواهد تا برای نخستین بار علیه عضوی از هیأت سیاستگذاران چین تحریمهایی وضع کند.

این در حالی است که دونالد ترامپ درصدد است برای پایان دادن به جنگ ویرانگر تجاری میان واشنگتن- پکن که اقتصاد جهانی را با چالشی جدی مواجه کرده، با چین به توافق برسد.

این لایحه همچنین خواستار تحریم مقامات بلندپایه چین به ویژه «چن کوآنگو» دبیر حزب کمونیست شین جیانگ شده است.

این در حالی است که چین پیوسته هرگونه بدرفتاری با مسلمانان اویغور را رد کرده و می گوید که در این اردوگاهها دوره آموزش مهارتهای شغلی برگزار می شود.

پکن همچنین هشدار داد که در صورت وضع تحریم علیه چن کوآنگو، این کشور به اقدام تلافی جویانه و متناسب علیه آمریکا دست خواهد زد.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند