پنج هفته از زمانی که «سعد الحریری» نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور لبنان می‌گذرد و هنوز تکلیف دولت جدید مشخص نیست؛ الحریری دیروز بار دیگر اعلام کرد، در دولت آینده نخست‌وزیر نمی‌شود و از نخست‌وزیری «سمیر الخطیب» حمایت می‌کند.

الخطیب از تاجران لبنانی و نزدیک به سعد الحریری است؛ وی در حال حاضر ریاست یک شرکت بزرگ به نام «خطیب و علمی» را بر عهده دارد.

شبکه «الجزیره» به نقل از منابع آگاه لبنانی گزارش داد: توافق اولیه بر سر تشکیل دولت تکنو-سیاسی به نخست‌وزیری «سمیر الخطیب» است و «جبران باسیل» رئیس «التیار الوطنی الحر» در آن حضور نخواهد داشت.

الجزیره ادامه داد، این دولت در زمینه تصویب قانون انتخاباتی جدید کار نخواهد کرد و بنابراین موعد انتخابات پارلمانی زودهنگام را تعیین نمی‌کند.

این شبکه درباره عمر دولت مذکور هم گزارش داد؛ عمر این دولت سه تا نه ماه خواهد بود و وطیفه اصلی آن به حرکت درآوردن چرخ اقتصاد و ایجاد سازوکارهای موثر برای حل بحران مالی است.

باسیل دیروز در کنفرانسی خبری اعلام کرد: مهمتر از حضور ما در دولت، موفقیت آن است و ما این موفقیت را به حضور خود در دولت ترجیح می‌دهیم.

بر اساس گزارش رسانه‌های لبنانی، از زمانی که الحریری در هفتم آبان ماه استعفا داد منابع وابسته به جریان «۱۴ مارس» همواره گفته‌اند باسیل نباید در دولت آینده حضور داشته باشد.

روزنامه «الجمهوریه» هم نوشت: شانس تشکیل تکنو-سیاسی بویژه پس از اعلام باسیل مبنی بر عدم حضور در دولت، بیشتر شده و این شرط سعد الحریری بود.

در ادامه این گزارش آمده، دولت جدید ۲۴ وزیر دارد که شش نفر آنها سیاسی و ۱۸ نفر دیگر تکنوکرات هستند. وزرات دارایی برای طیف شیعی باقی خواهد ماند و وزارت دفاع در اختیار «میشل عون» رئیس‌جمهور خواهد بود.

الجمهوریه افزود، جبران باسیل پیشنهاد عوض کردن کرسی وزارت خارجه با وزارت کشور را به سمیر الخطیب داده اما هنوز توافقی در این زمینه حاصل نشده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند