دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گزارشی خبر داد، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز سه‌شنبه در حاشیه نشست سران ناتو در لندن با دومینیک راب همتای انگلیسی خود دیدار کرد.

براساس این گزارش، پمپئو در این دیدار تاسف خود را از حادثه تروریستی این هفته در لندن ابراز کرد و دو طرف درباره توسعه شبکه‌های ۵G امن گفت‌وگو کردند.

در این  همچنین آمده است: [دو طرف] درباره چالش‌های ایجاد شده از سوی ایران و برنامه‌هایی برای یک توافق تجارت آزاد میان آمریکا و انگلیس پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا تبادل نظر کردند.

 انگلیس روز شنبه به همراه آلمان و فرانسه بیانیه مشترکی درباره برجام داده و اعلام کردند که به عنوان سهامداران بنیانگذار ابزار حمایت از تبادلات تجاری (اینستکس) از پیوستن بلژیک، دانمارک، سوئد، فنلاند، نروژ و هلند به این نهاد استقبال می‌کنند.

تروئیکای اروپا بدون اشاره به تعلل خود در زمینه عمل به تعهدات اقتصادی وعده داده شده در برجام و تعهدات ۱۱گانه خود پس از خروج آمریکا از این توافق، عنوان کرده‌اند: ما بار دیگر بر آمادگی خود برای بررسی همه مکانیسم‌های موجود در برجام، از جمله مکانیسم حل اختلاف، برای حل مسائل مرتبط با اجرای تعهدات ایران در برجام تاکید می‌کنیم.

«راب مکر» سفیر انگلیس در تهران روز گذشته با اشاره به این بیانیه تروئیکای اروپایی، گفت که این مساله نشان می‌دهد «تا زمانی که برجام پا برجاست، در راستای حمایت از تجارت که به نفع همه‌ ایرانیان است فعالیت می کنیم»

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند