به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، عباسعلی کدخدایی، قائم مقام دبیر و سخنگوی شورای نگهبان پیش از ظهر امروز (پنج شنبه ۷ آذر) طی سخنانی در همایش هیئت‌های نظارت شهرستان‌ها و بخش‌های استان فارس با اشاره به هفته بسیج گفت: «بسیج به عنوان رود خروشانی با تدبیر امام راحل شکل گرفت و در تمام دوره چهل ساله انقلاب اسلامی، تشنگان را سیراب کرد و با ایثارگری در هر نقطه و زمانی توانست در راستای ثبات نظام گام بردارد. بی‌جهت نیست که بزرگان ما از بسیج به عنوان شجره طیبه نام برده‌اند. همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند؛ بسیج یک فرصت است و باید تهدیدهای ما توسط بسیج به یک فرصت تبدیل شود، همانطور که بسیج تهدید عظیم جنگ ۸ ساله را به فرصت تبدیل کرد و نهایتا به سازندگی کشور منجر شد.»

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه با همت بسیج در حوزه‌های گوناگون خیلی از نیازها به خارج برطرف و سازندگی و پیشرفت کشور رقم خورد، اظهار داشت: «بسیج امتداد آرمان‌خواهی ملت ما بود که با جانفشانی از قبل انقلاب نظامی را پی‌ریزی کردند تا آرمان‌های ملت ما محقق شود. اینکه مقام معظم رهبری شهیدان صیاد و چمران را در حوزه نظامی و شهید کاظمی در حوزه علمی را در عداد بسیج معرفی می‌کنند این برای ما یک درس است، برای اینکه بدانیم بسیج چه جایگاهی دارد. هرجا که چشم می‌اندازیم بسیج نقش اول را دارد بدون اینکه هزینه‌ای را به نظام و مردم تحمیل کند هرجایی بحرانی باشد پیشگام است. اگر سخن دفاع از کیان نظام اسلامی باشد، بسیج پیشگام است و چه بسیاری از بسیجیان ما که شهید یا جانبار شده‌اند و یا آزاده هستند که بدون چشم‌داشتی ایثارگری کرده‌اند.»

کدخدایی به حضور بسیج در کنار مردم همچون سیل سال گذشته اشاره و تصریح کرد: «جایی که بحث حمایت از مردم است و آنجایی که نوبت مهربانی و رحمانیت با مردم است باز بسیج حضور دارد.»

قائم مقام دبیر شورای نگهبان در ادامه سخنان خود به نقش بسیج در اغتشاشات اخیر اشاره و خاطرنشان کرد: «در روزهای گذشته و اغتشاشات اخیر نیز شاهد ایثارگری بسیج بودیم، نقشی که بسیج در حمایت از مردم، کمک رسانی به مردم و خاموش کردن آتش فتنه داشت.»

کدخدایی با اشاره به فتنه دشمنان گفت: «زمانی دشمن کشورهای منطقه را به نیابت از خود علیه ما تحریک می‌کرد که اوج آن جنگ تحمیلی و حمله رژیم صدام بود. آن زمان معمولا حمایت‌های خود را تکذیب می‌کردند و آمریکا تلاش می‌کرد چهره بی طرفی را از خود نشان دهد، اما امروز رئیس جمهور و وزیر خارجه این کشور بی‌محابا مردم ما را تحریک می‌کنند و در امور داخلی ما دخالت می‌کنند و علنا می‌گویند که برای سرنگونی نظام تلاش می‌کنیم پس حقوق بشر ادعایی شما چه شد؟»

او خطاب به دولتمردان آمریکایی و مدعیان دروغین حقوق بشر تاکید کرد: «مردم ما با جانفشانی و ایثارگری نظام دلخواه خود را پیاده کرده‌اند و الان با وجود مشکلات داخلی به کار خود ادامه می‌دهند. به شما چه ربطی دارد که در امور داخلی ما دخالت می‌کنید. دشمنان با وجود تحریم‌های ظالمانه علیه ملت بزرگ ایران، باز تهدید کرده و به صراحت دشمنی خود را اعلام می‌کنند.»

کدخدایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افزایش قیمت بنزین و اغتشاشات اخیر گفت: «در بحث افزایش قیمت بنزین انتظار بود که تدبیر و راهکار بهتری پیش بینی می‌شد و مردم را امین خود می‌دانستند این اعتراضات به حقی است که مردم دارند. بارها افزایش بهای بنزین داشتیم، ولی هیچ وقت چنین نبود.»

او به خسارات آشوبگران به اموال عمومی و خصوصی اشاره و خاطرنشان کرد: «این‌ها جیره خوار دشمنان هستند و با حمایت دشمنان از اشرار متوجه می‌شویم که این‌ها چه برنامه‌ای در سر داشتند.»

سخنگوی شورای نگهبان خطاب به دشمنان یادآور شد: «شما با یک سیاه‌پوستی که به دستور پلیس بی توجهی کرده است چگونه برخورد می‌کنید؟ او را می‌کشید. حال شما مدعی حقوق بشر هستید.»

کدخدایی با بیان اینکه اعتراض با اغتشاش و شرارت فرق می‌کند، گفت: «به تعبیر شهید بهشتی شما هیچ غلطی نمی‌توانید بکنید، ما فلان کشور ذره‌بینی نیستیم که با یک تهدید جا خالی کنیم. اگر معیشت مردم سخت است، اگر مشکلات اقتصادی وجود دارد، ما هم معتقد و معترض هستیم و از دولتمردان می‌خواهیم با تدبیر و تکیه بر توان داخلی و جوانان مشکلات را مدیریت کنند.»

سخنگوی شورای نگهبان به نقش مردم در دفاع از نظام و انقلاب اشاره و تاکید کرد: «همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند باید قدردان مردم باشیم، مردمی که در همه بحران‌ها به میدان می‌آیند و اعتماد و پیشتیبانی خود را به نظام اعلام می‌کنند. بعد از اغتشاشات هم دیدید که مردم با وجود اعتراض به گرانی و تورم باز هم در صحنه حاضر شدند و پایبندی خود به نظام را اعلام کردند که طبق فرمایشات رهبری معظم انقلاب باید قدردان این نعمت بزرگ الهی باشیم.»

او با طرح سوالی مبنی بر اینکه چه درسی باید از این اتفاقات بگیریم؟ از فتنه‌ای که با تدبیر مقام معظم رهبری خاموش و به فرصت تبدیل شد، گفت: «اولین درس این است که باید به مردم اعتماد کنیم، مردم از اول با دولت و حکومت جدایی نداشتند با این مردم باید صادقانه برخورد کنیم. امام هر وقت مطلبی در کشور رخ می‌داد آن را با مردم در میان می‌گذاشتند و مردم را محرم می‌دانستند، بنابراین مسئولان هم باید مردم را امین خود بدانند و اگر مشکلی وجود دارد با مردم صحبت کنند، اینکه بگویند ما نمی‌دانستیم پاسخ نمی‌شود. دومین درس این است که باید مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم برطرف شود؛ چرا باید بعد از چهل سال همچنان شاهد بعضی از مشکلات باشیم، راه حل بسیاری از مشکلات در داخل است. می‌شود با تکیه بر توان داخلی و جوانان خیلی از مشکلات را حل کرد. باید متوجه طراحی دشمن باشیم و به سمت اعتمادسازی بین جوانان برویم.»

قائم مقام دبیر شورای نگهبان بیان کرد: «سومین درس از اتفاقات اخیر این است که تهدید دشمن توهم نیست و واقعی است، دشمن مترصد فرصتی است که به نظام ضربه بزند و امروز رسما اعلام می‌کند قصد براندازی دارد و رسما مردم ما را تحریم و تحقیر می‌کند. آن‌ها دلشان به حال ما نسوخته است. باید بدانیم که دشمن به دنبال منافع خود است و از هیچ کاری برای رسیدن به اهداف نامشروع خود دست برنخواهد داشت و دنبال ضربه زدن به منافع ملی و مردم ما است.»

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در آستانه انتخاباتی شدن فضای کشور هستیم، تصریح کرد: «انتخابات از کنش‌های سیاسی عظیم کشور و از وعده‌های امام راحل به مردم برای حق تعیین سرنوشت‌شان است. هر دو سال یک انتخابات بزرگ ملی داریم بنابراین لازم است که مراقبت‌هایی انجام شود. انتخابات در کشور ما مردمی است هیئت‌های اجرایی و نظارتی از بین مردم است.»

کدخدایی همچنین خطاب به ناظران تاکید کرد: «اگر در انتخابات دخالتی و یا تخلفی ولو کوچک از هر گروه و جناحی دیدید، قاطعانه برخورد کنید. امسال هم طبق روال گذشته اراده‌مان بر این است که با تخلفات برخورد جدی داشته باشیم. در جایی که باید به قوه قضائیه ارسال شود این کار را انجام دهید. مسئولان قضایی هم در برخورد با تخلفات مصمم هستند.»

سخنگوی شورای نگهبان به هجمه‌های صورت گرفته علیه شورای نگهبان اشاره و خاطرنشان کرد: «هر روز در رسانه‌ها افرادی که ضربه خوردند علیه شورای نگهبان، نظارت و وظایف آن حمله می‌کنند که از شما درخواست می‌کنم جایگاه و وظایف شورای نگهبان را برای مردم تبیین و بصیرت افزایی کنید. خیلی‌ها نمی‌دانند و فکر می‌کنند این‌ها درست می‌گویند. اخیرا یکی از مقامات اجرایی گفته بود که شورای نگهبان از عدم احراز صلاحیت کوتاه بیاید، به او گفتم که این را قانون گفته است پس چگونه برخلاف قانون حرف می‌زنید.»

او خطاب به کسانی که دنبال ثبت نام در انتخابات مجلس هستند، تاکید کرد: «همانطور که آیت‌الله جنتی گفتند، افرادی که می‌خواهند در انتخابات ثبت نام کنند بروند مواد ۲۸، ۲۹ و ۳۰ قانون انتخابات را بخوانند، اگر شرایط را دارند ثبت نام کنند و شورای نگهبان را متهم نکنند. برخی ثبت نام در انتخابات را با جشنواره ثبت نام اشتباه گرفته اند. ما جشنواره ثبت نام نداریم.»

کدخدایی با بیان اینکه داشتن شرایط قانونی برای ثبت نام در انتخابات اصل است، گفت: «اگر شرایط قانونی را ندارید چرا وارد این عرصه می‌شوید.»

او در ادامه سخنان خود با بیان اینکه با وجود گذشت سه سال از ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات از سوی مقام معظم رهبری، مجلس قانون انتخابات را اصلاح نکرده است، تصریح کرد: «اخیرا گفته شد که این قانون در دستور کار مجلس بوده، ولی با کمال تعجب از دستور خارج شد که از این موضوع گلایه داریم، چرا وقتی به مصوبه منطقه آزاد یا بخشودگی بدهکاران بانکی ایراد می‌گیریم هفته بعد روی میز شورای نگهبان است، اما با طرح اصلاح قانون انتخابات طور دیگری برخورد می‌شود، ظاهرا اراده‌ای برای اصلاح قانون انتخابات وجود ندارد، که اگر این اصلاح صورت می‌گرفت بسیاری از مشکلات انتخاباتی برطرف می‌شد.»

سخنگوی شورای نگهبان خطاب به افرادی که درصدد سودجویی از انتخابات هستند، تاکید کرد: «از ورود کسانی که قصد سودجویی دارند جلوگیری خواهد شد و این حکم قانون است.»

کدخدایی ادامه داد: «متاسفانه گاهی اوقات شورای نگهبان را به این متهم می‌کنند که نگرش سیاسی دارد، در حالی که بارها عرض کرده‌ام شورای نگهبان باشگاه سیاسی نیست، اگر کسی به فساد آغشته باشد برای ما فرقی نمی‌کند از کدام گروه و جناح باشد، با او برخورد می‌کنیم.»

او یکی از مشکلات عدم اصلاح قانون انتخابات را در حوزه تبلیغات برشمرد و گفت: «متاسفانه به دلیل عدم اصلاح قانون انتخابات در حوزه تبلیغات با مشکلاتی روبرو هستیم، اما در بحث تبلیغات با همین قانون حداقلی با متخلفان برخورد می‌شود تا بتوانیم به سلامت افرادی که وارد مجلس می‌شوند دقت بیشتری داشته باشیم.»

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: «البته دستگاه‌های دیگری هم در حوزه تبلیغات وظیفه دارند، این‌ها هم کمک کنند از نقش پول در ورود افراد به مجلس چه پول کثیف یا سالم مراقبت کنیم.»

کدخدایی خطاب به ناظران با بیان اینکه تلاش کنید تا کسی به امانت مردم دست درازی نکند، گفت: «شورای نگهبان از پیروزی یا شکست افراد متضرر نمی‌شود، بلکه ضرر وقتی است که افراد ناسالم وارد مجلس شوند و مجلس ناکارآمدی داشته باشیم.»

او در پایان با تاکید بر اینکه مشارکت گسترده مردم همیشه یک سرمایه بوده است که فکر می‌کنیم اگر قانون درست اجرا شود موجب افزایش مشارکت می‌شود، خاطرنشان کرد: «رقابت سالم مورد حمایت شورای نگهبان است، اما حمله به شورا مشارکت را افزایش نمی‌دهد.»

او در همین زمینه با اشاره به اینکه شورای نگهبان از نهادهای عالی نظام است، تصریح کرد: «حمله به نظارت استصوابی موجب افزایش مشارکت نخواهد بود دوستان ما در دستگاه‌های اجرایی و مسئولان اجرایی و هیئت‌های اجرایی باید قانون را رعایت کنند و بی طرف باشند، بنابراین هرجا شما (ناظران) تخلفی را دیدید حتما گزارش کنید تا پیگیری کنیم.»

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند