امیر دریادار حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش صبح امروز در مراسم تجدید میثاق فرماندهان و کارکنان این نیرو با آرمان‌های امام خمینی (ره) که به مناسبت هفتم آذر (روز نیروی دریایی ارتش) در حرم مطهر امام راحل برگزار شد، اظهار داشت: نیروی دریایی در طول تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس همواره پای تعهد و میثاق خود با آرمان‌های امام راحل ایستاده است که مصادیقی از آن را بیان می‌کنیم.

فرمانده نداجا ادامه داد: دومین مصداق از تجدید میثاق نیروی دریایی تنها ۶۷ روز بعد از آغاز جنگ صورت گرفت؛ در آبان ۱۳۵۹ دو عملیات بزرگ «اشکان» و «شهید صفری» در نیروی دریایی انجام شد که هر دو با هدف توقف نیروی دریایی عراق و از کار انداختن چرخه اقتصاد دشمن انجام شد و چندی بعد در تکمیل این دو عملیات، عملیات «مروارید» انجام شد که در آن دو سکوی نفتی «البکر» و «الامیه» منهدم شدند و عملاً تا پایان دفاع مقدس چیزی از نیروی دریایی رژیم بعثی باقی نماند.

امیر خانزادی با اشاره به حجم کاری که در حوزه اسکورت نفتکش‌ها در دوران دفاع مقدس انجام شد، بیان کرد: نیروی دریایی در طول ۱۰ سال گذشته و در شرایط عادی شش هزار کشتی را اسکورت کرد، درحالی‌که در طول هشت سال دفاع مقدس، این عدد از مرز ۱۰ هزار کشتی تجاوز کرد. نیروی دریایی در طول جنگ هشت ساله توانست، سیادت دریایی جمهوری اسلامی ایران را بر دریاها حفظ و با کمک پدافند در حوزه‌های امنیتی حساسی، چون جزیره خارگ امنیت خوبی را برقرار کند.

وی خاطرنشان کرد: دشمن به تلافی شکست‌هایی که خورده بود، به ناو «جوشن» حمله کرد و وقتی به فرمانده ناو اعلام کردند که موشک ما ظرف پنج دقیقه به ناو برخورد خواهد کرد و پرسنلتان را نجات دهید. فرمانده ناو با اقتدار ایستاد و گفت که اینجا آب‌های ما است. آن‌ها تا آخرین لحظه با دشمن به نبرد پرداختند و در نهایت همگی به شهادت رسیدند.

وی افزود: امروز ناو «الوند» به همراه ناو پشتیبانی «بندرعباس» در نزدیکی کانال سوئز به اجرای مأموریت می‌پردازد و با تروریسم دریایی مقابله می‌کند که همه این‌ها بیانگر اجرای مأموریت و وظیفه در راستای عهد و میثاق با ولایت است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش تصریح کرد: امروز می‌توانیم این تعهد را بدهیم که مقتدرانه در اقیانوس اطلس، اقیانوس آرام و خلیج مکزیک حضور بیابیم و در واقع حضور و اجرای مأموریت در هر جا از اقیانوس‌ها و آب‌های آزاد برای ما به یک روند قابل برنامه‌ریزی تبدیل شده است

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند