هیل گزارش داد، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا، از وزارت دادگستری و وزارت خزانه داری این کشور  خواسته است تا به نگرانی‌های «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه در خصوص احتمال اعمال تحریم علیه هالک بانک رسیدگی کنند.

هالک بانک به اتهام کمک به ایران برای دور زدن تحریم های آمریکا، در آستانه تحریم از سوی واشنگتن قرار دارد. 

وزارت خزانه داری آمریکا در پاسخ به یک سناتور دموکرات در جوابیه ای نوشته است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا خواستار بررسی وضعیت اقدام علیه بانک هالک ترکیه شده است.

از سوی دیگر «فریدریک واگهن» معاون وزیر خزانه داری در امور کنگره در پاسخ به سناتور «ران وایدن» گفته است که هنگامی که رجب طیب اردوغان در این خصوص ابراز نگرانی کرد، دونالد ترامپ این مساله را به امور اجرایی که مسئولیت اجرای تحریم‌های اقتصادی را به عهده دارد ارجاع داد.

مقامات قضایی ایالات متحده ۲۴ مهرماه سال جاری هالک‌ بانک ترکیه را به دست داشتن در یک طرح چندین میلیارد دلاری برای گریز از تحریم‌های آمریکا علیه ایران متهم کردند.

هالک‌ بانک، دومین بانک بزرگ ترکیه، پیشتر با انتشار بیانیه‌ای گفته بود، این بانک هیچ اقدامی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران نکرده است.

پیش از این «محمد هاکان آتیلا» از مقامات ارشد این بانک دولتی ترکیه، نیز در دادگاه فدرال منهتن به اتهام نقض تحریم های ایران محاکمه و گناهکار شناخته شده بود، امری که باعث شد ۳۲ ماه زندانی شود.

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند