محمد أبو رزق در الخلیج انلاین نوشت: اسرائیل وارد آوردن ضرباتی به اهداف ایرانی در داخل سوریه و در اماکن مختلفی از منطقه را متوقف نکرده و حتی تعدادی از عناصر ایران را هدف گرفته؛ در مقابل، ایران هیچگونه پاسخی به این حملات نداده است.

  با اینکه به نظر نمی رسد ایرانی ها قصد پاسخگویی به این حملات را داشته باشند، مسئولان رژیم اشغالگر مدام در حال اعلام حالت اماده باش هستند؛ همانطور که نتانیاهو در مورد تحرکات ایران هشدار می دهد. این بار، نتانیاهو هشدار داده است که ایران موشکهای دور برد خود را در یمن مستقر ساخته است و این موشکها قادرند اسرائیل را هدف بگیرند.

در همین رابطه، عمار جعاره، تحلیلگر مسائل اسرائیل معتقد است که نتانیاهو تلاش می کند به جامعه داخلی اسرائیل و همچنین، به جهان، ثابت کند که ایران اولین و قدرتمندترین دشمنی است که امنیت اسرائیل را تهدید می کند.

در رابطه با تهدیدات اخیر در مورد نیت ایران برای حمله به اهداف اسرائیلی، جعاره در گفتگو با الخلیج انلاین بعید می داند که سپاه پاسداران ایران نسبت به عملیات نظامی علیه رژیم اشغالگر اقدام کند. وی در مورد مطرح شدن تهدید ایران در داخل اسرائیل تاکید می کند که نتانیاهو در حال هدایت یک معرکه رسانه ای است و خود بخوبی می داند که ایران هیچ اقدام نظامی که به منافع اسرائیل آسیب وارد کند، انجام نمی دهد.

به عقیده جعاره، اولین و آخرین تصمیم گیرنده در میدان سوریه، ولادیمیر پوتین است، که بر سر نفوذ جدید خود در این کشور عربی، با آمریکا به توافق رسیده است؛ از این رو، ایران بدون موافقت صاحب نفوذ واقعی در سوریه، یعنی پوتین، هیچ پاسخی به تل آویو نمی دهد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی می گوید در صورتی که ایران بخواهد به حملات اسرانیل پاسخ دهد، احتمالا این کار را از طریق نیروهای خود مانند جهاد اسلامی در فلسطین یا حزب الله در لبنان، انجام می دهد.

اهمیت حملات اسرائیل، نه تنها در تغییر قواعد بازی نهفته است، بلکه این اقدامات، دربردارنده پیامی است مبتنی بر اینکه اسرائیل هرگز در موضوع خطوط قرمزی که در مورد موضعگیری نظامی ایران در سوریه اتخاذ نموده، چانه زنی نمی کند، ولو اینکه با تهدیدات ایران در مورد پاسخ دادن به عملیات نظامی اسرائیل، مواجه شود.

علاوه بر این، حملات اسرائیل، پیام دیگری نیز برای سوریه ای ها دارد، که براساس آن، ایشان باید مسئولیت حمایت دولت خود از ایرانی ها را بپذیرند؛ همچنانکه با وجود پوشش هوایی و سیاسی روسها، سوریه از حملات صهیونیستها در امان نیست.

عماد ابوعواد، مدیر مرکز مطالعات قدس، معتقد است که نتانیاهو می خواهد با بزرگ نشان دادن خطر ایرانی و مطرح کردن امکان اقدام ایران در مورد هدف گرفتن اسرائیل، به دستاوردهای سیاسی داخلی برسد.

در رابطه با امکان مقابله به مثل ایران علیه اسرائیل، ابوعواد بعید می داند که ایران رژیم اشغالگر را هدف بگیرد؛ بنابه دلایلی، که مهمترین آنها، عدم موافقت روسیه با این اقدام و همچنین، پیچیدگی حالت سیاسی و نظامی در سوریه است.

گذشته از اینکه ابوعواد بر این عقیده است که گروههای فلسطینی در نوار غزه، به حملات اسرائیل به اهداف ایرانی واکنش نشان نخواهند داد.

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند