به گزارش شبکه سعودی «العربیه» امروز دوشنبه در توییتر خود، اینفوموشنی منتشر کرد که در آن، معترضان عراقی را به شکل ضمنی به حمله به سفارت ایران در بغداد، تشویق می‌کند.

العربیه با انتشار این اینفوموشن نوشت: تظاهرات‌کنندگان از دو پل الاحرار و السنک به سوی منطقه سبز [بغداد] پیش می‌روند و نگاهشان به سفارت ایران است.


تصویری از اینفوموشن العربیه

این شبکه با ترکیب چند عکس و ویدئو از معترضان در بغداد در اینفوموشن، حضور معترضان روی دو پل الاحرار و السنک را دستمایه اقدام تحریک‌آمیز علیه ایران قرار داد و نوشت: نبرد پُل‌ها از زمان آغاز تظاهرات در عراق آغاز شد... معترضان تلاش می‌کنند بر دو پُل الاحرار و السنک مسلط شوند تا تردد به منطقه سبز بغداد را، جایی که بیشتر مقرهای دولتی و سفارتخانه‌ها در آنجاست، مختل کنند. 

العربیه در اینجا یک هدف هم از پیش خود به معترضان منتسب می‌کند و می‌نویسد: تظاهرات‌کنندگان یک هدف دیگر هم دارند و آن مختل کردن تردد به سفارت ایران است که آن را به تشدید فرقه‌گرایی و حمایت از فساد در عراق متهمش می‌کنند.

اما هیچ یک از معترضان عراقی تاکنون در جایی یا در گفت‌وگو با رسانه‌ای نگفته که هدف تظاهرات‌کنندگان سفارت ایران است و اولین بار است که شبکه العربیه چنین اقدام خرابکارانه‌ای را به معترضان عراقی نسبت می‌دهد.

توییتر العربیه دقایقی بعد از انتشار این پُست تحریک‌آمیز، آن را از خروجی صفحه خود حذف کرد. 


پست حذف شده العربیه

تقریبا هم‌زمان با چنین اقدامی، شبکه الجزیره نیز ابتدای ماه جاری میلادی (هفتم نوامبر) در گزارشی از حضور معترضان روی پل‌های داخل شهر بغداد نوشت، «سیطره بر پل‌های بغداد گزینه‌ای راهبردی برای معترضان شده است» اما هدف آنان را سفارت ایران ذکر نکرد بلکه نوشت: «معترضان با حضور روی پل‌ها می‌خواهند مسیر دسترسی به نهادهای حیاتی را مختل کنند تا شورش مدنی خود را نشان دهند... همچنین سیطره بر پل‌ها مانع نزدیک شدن نیروهای امنیتی به میدان التحریر -که محل اصلی تجمع معترضان در بغداد است- می‌شود».


پل جمهوریه بغداد - تجمع معترضان

از آنجا که رود دجله شهر بغداد را به دو نیم تقسیم کرده است، ارتباط دو نیمه شهر با یکدیگر از طریق پل‌هایی است که روی رود دجله احداث شده است. دوازده پل نیمه غربی و شرقی را به یکدیگر متصل می‌کند که پل جمهوریه به دلیل منتهی شدن به منطقه سبز، از اهمیت زیادی برخوردار است. 


موقعیت پل‌های رود دجله در بغداد و منطقه سبز


عکس آرشیوی از پل السنک (الرشید)

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند