مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به چیزی که آن را مشارکت وزارت کشور کوبا در "نقض زننده حقوق بشر در ونزوئلا" خواند، اظهار کرد، واشنگتن ورود خولیو سزار گانداریا برمجو (Julio César Gandarilla Bermejo)، وزیر کشور کوبا به آمریکا را منع می‌کند.

او از دیگر کشورها نیز درخواست کرد که در بازخواست هاوانا به آمریکا بپیوندند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پمپئو در اعلام این اقدام که به طور عمده نمادین است، اظهار کرد، گانداریا برمجو مسؤول "دستگیری خودسرانه هزاران شهروند کوبایی و حبس غیرقانونی بیش از ۱۰۰ زندانی سیاسی در کوباست".

پمپئو در بیانیه‌ای اظهار کرد، وزارتخانه این مقام کوبایی نظارت بر شکنجه مخالفان، بازداشت‌شدگان و زندانیان سیاسی و همچنین کشتار برخی از این افراد از سوی پلیس و نیروهای امنیتی را بر عهده داشته است.

واشنگتن در ماه سپتامبر تحریم‌های مسافرتی مشابهی را علیه رائول کاسترو رئیس حزب کمونیست کوبا، رئیس جمهوری سابق این کشور و برادر کوچک‌تر فیدل کاسترو بر سر حمایتش از نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا و مشارکت در "نقض حقوق بشر" وضع کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا خاطرنشان کرد، علاوه بر گانداریا برمجو، ورود خولیو سزار گاندریا سارمینتو و آلخاندرو گاندریا سارمینتو، فرزندان او را هم به آمریکا منع خواهد کرد.

پمپئو در بیانیه‌ای اظهار کرد: سرکوب حقوق بشر و آزادی‌های اساسی از سوی کوبا و ونزوئلا نیازمند توجه جهانی و درخواست بین‌المللی بزرگ‌تر برای اقدام در خصوص این مساله است.

وی افزود: ما شدیدا دیگر دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی را به بازخواست دولت کوبا بر سر نقض و سوء استفاده از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی دعوت می‌کنیم.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند