همزمان با اتمام قرارداد ۲۵ ساله اجاره منطقه الباقوره و الغمر اردن با رژیم صهیونیستی، دولت این کشور ورود صهیونیست‌ها به منطقه الباقوره را از روز یکشنبه آینده ممنوع کرد.

کانال هفتم تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش کرد که اردن روز پنجشنبه(دیروز) به «ادین گرانبام» مسئول منطقه دره اردن ابلاغ کرده که از روز یکشنبه آینده ورود کشاورزان صهیونیست به منطقه الباقوره ممنوع می‌باشد.

بنابر این گزارش، به موجب توافقنامه صلحی که در سال ۱۹۹۴ بین اردن و رژیم صهیونیستی امضا شد، منطقه الباقوره و الغمر به مدت ۲۵ سال به این رژیم اجاره داده شد و کشاورزان صهیونیست اجازه داشتند در این منطقه اقامت داشته و زراعت کنند.

طبق گزارش وبگاه اردنی«عمون»، کشاورزان صهیونیست در نامه‌ای به اردن خواستار تمدید اجاره منطقه الباقوره و الغمر شدند اما هنوز پاسخی دریافت نکرده‌اند.

«الباقوره» در شمال اردن و «الغمر» در جنوب این کشور واقع شده و طبق یکی از بندهای توافقنامه «وادی عربه» که در سال ۱۹۹۴ میان اردن و رژیم صهیونیستی امضاء شد، این دو منطقه به مدت ۲۵ سال به این رژیم واگذار شد.

۲۶ اکتبر (چهارم آبان) مدت اجاره این دو منطقه به پایان رسید. طبق یکی از بندهای توافق، اجاره دو منطقه می‌تواند برای ۲۵ سال دیگر نیز تمدید شود؛ مگر اینکه یکی از طرفین از یک سال قبل اعلام کند که حاضر به تمدید نیست. «عبدالله دوم» شاه اردن سال گذشته اعلام کرد که قرارداد اجاره این مناطق به رژیم صهیونیستی که در الحاقیه توافقنامه صلح وادی‌عربه آمده، به پایان رسیده است.

همچنین رئیس شورای منطقه دره اردن نیز گفت که «دولت اردن به ما ابلاغ کرده که از روز یکشنبه آینده ورود به الباقوره (نهاریم) ممنوع است.»

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند