عبدالناصر همتی در پست جدید خود نکاتی را درباره مقابله با فیشینگ و همچنین فعال‌سازی رمز پویا ارائه کرد.

وی در متن یادداشت خود نوشت که درباره اقدامات انجام گرفته برای مقابله با فیشینگ نکات زیر قابل ذکر است:

۱- مسئولیت حفاظت از اطلاعات مشتریان به عهده بانک‌ها بوده  و هرگونه ضرر و زیان وارده از این ناحیه به مشتریان به عهده آن‌ها است.

۲- بانک‌ها، اطلاع‌رساندی درباره مزایای استفاده از رمز پویا را آغاز کردده‌اند. در حال حاضر رمز ایستان  و رمز پویا توامان فعال هستند و به همین دلیل، مشتریان به دلیل، راحتی ترجیح می‌دهند از رمز ایستا استفاده کنند.

۳- رمز ایستا، بایستی به گونه‌ای غیر فعال شود که موجب نگرانی مشتریان، در دریافت روزانه بیش از ۱- میلیون خدمت نشود،‌و نیز تعدادی از بانک‌ها هنوز به سرویس شاهکار برای انطباق شماره ملی و موبایل مشتریان خود، متصل نیستند.

۴- بانک مرکزی ایران به موازات اقدامات لازم پیشگیرانه،‌با رصد مرتب شبکه‌های اجتماعی و پایش درگاه‌های شبکه پرداخت کشور، و نیز تعامل با نهادهایی نظیر دادستانی، پلیس فتا و مرکز ماهر، اقدام به مسدود سازی تعداد زیادی سایت‌‌های جعلی نموده است.

۵- بیش از ۳۰ بانک، فعال‌سازی رمز پویا را شروع کرده‌اند اما به دلیل هوشمند نبودن خیلی از موبایل‌ةا، اجباری کردن استفاده از رمز پویا در حال حاضر مقدور نیست.

۶- بانک مرکزی یک سیستم متمرکز مبتنی بر پیامک را راه‌اندازی نموده است. لیکن ، اتصال کلیه بانک‌ها به آن تا ابتدای دی‌ماه زمان لازم دارد. بانک مرکزی اطلاع‌رسانی لازم در این خصوص را به هموطنان عزیز انجام خواهد داد.

 

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند