به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی گفته که کانال گفت‌وگو بین کره شمالی و آمریکا «به دلیل چندید دیدگاه‌ها و مواضعی از سوی آمریکا روز به روز بسته و بسته‌تر می‌شود.»

کره شمالی ماه گذشته گفت‌وگوهای هسته‌ای در سطح کارشناسی با آمریکا را ترک کرد. پیونگ‌یانگ گفت از عدم ارائه راه‌‌حل‌های «جدید و خلاقانه» از سوی واشنگتن مأیوس شده است. 

روند گفت‌‌وگوها بین آمریکا و کره شمالی بعد از دیدار سران دو کشور در ماه فوریه به بن‌بست کشانده شده است. دو کشور در آن نشست که در پایتخت ویتنام برگزار شد نتوانستند بر سر رفع تحریم‌ها علیه کره شمالی به توافق دست پیدا کنند. 

وزارت خارجه آمریکا در گزارشی که روز ۱۰ آبان منتشر شد نام کره شمالی را در کنار ایران، سودان و سوریه در فهرست کشورهای اصطلاحاً «حامی تروریسم دولتی» قرار داد. 

تعریف آمریکا از مقوله «تروریسم» همواره مورد انتقاد کارشناسان بوده است. در سال‌های گذشته چنانکه سیاست‌هایی مانند حمایت آمریکا از فرقه منافقین و یا نقش این کشور در شکل‌گیری داعش نشان داده‌اند، «تروریسم»  از نگاه واشنگتن نه بر اساس ملاک‌های واقعی شاخص این مفهوم بلکه بر اساس منافعی که برای آمریکا به همراه داشته تعریف شده و محک زده شده است.

کارشناسان می‌گویند عملکرد مقام‌های آمریکایی به وضوح نشان می‌دهد آنها ابایی از این ندارند که جنایت‌پیشگی‌های گروهی که با آنها دشمن مشترک دارند را «آزادی‌خواهی» و مقابله با داعش توسط کشورها و گروه‌های ناهمسو را «تروریسم» و «اقدام مخرب در منطقه» لقب دهند. 

از همین روست که آمریکا در سال ۲۰۱۱ حاضر می‌شود فرقه منافقین را علی‌رغم سابقه آشکارش در کشتار غیرنظامیان از فهرست گروه‌های تروریستی خارج کند، یا در سال ۲۰۱۲ علی‌رغم علم به اینکه حمایت از معارضان مسلح سوری تشکیل گروهی مانند داعش را به همراه خواهد داشت، تداوم این سیاست را در دستور کار قرار می‌دهد و یا در سال ۱۹۷۹ به عنوان بخشی از «دکترین ریگان» حمایت از تروریست‌ها در افغانستان را پیگیری می‌کند. 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند