آذر منصوری دبیرشورای عالی سیاست گذاری،  درباره تصویب کلیات طرح سامانه رأی سنجی اصلاح طلبان (سرا)، گفت: در جلسه شب گذشته کلیات طرح "سرا" تصویب شد و جزئیات آن قرار است در کارگروه راهبردها و سیاست ها نهایی شود وپس از نهایی شدن تشریح خواهد شد.

وی افزود: طرح سرا در پاسخ به نقدی است که نسبت به عملکرد شورای عالی جبهه اصلاح طلبان در فرآیند نهایی شدن نامزدها و رسیدن به لیست واحد وجود داشت و پس از سپری شدن دو سال از انتخابات شوراها هنوز هم حرف ها حدیث ها ادامه دارد.  

دبیر شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان یادآور شد: مساله ای که وجود داشت و دارد این است که اگر این شورا با فرآیندهای گذشته به لیست واحد می رسید حتی اگر بهترین ها هم در لیست قرار می گرفتن، باز هم به دلیل غیرشفاف و غیردموکراتیک بودن و نیز به دلیل اینکه یک جمع محدود بدون مشارکت بدنه اجتماعی به آن رسیده بودند، انتقادها هم به فرآیند و هم به لیست وجود خواهد داشت. این فرآیند در پرسشگری بدنه اجتماعی و پاسخگویی منتخبان هم نسبت به دوره های گذشته یک قدم به جلوست.  

منصوری در پاسخ به پرسشی درباره کادرسازی از میان چهره های مشهور غیرسیاسی با توان رای‌آوری بالا به جای استفاده از سازوکار زمان بر "سرا"، تاکید کرد: مشکل این نیست که نامزدها چه کسانی هستند، مهم این است که چگونه انتخاب می شوند. اینجا حتی حزبی یا غیرحزبی بودن و شرط بودنشان در لیست منوط به نظر همین بدنه اجتماعی است آنهم به دموکراتیک‌ترین، شفاف‌ترین و مشارکت جویانه‌ترین روش ممکن که تاکنون در ایران سابقه نداشته است. هنوز جزییات سرا نهایی نشده و بعد از نهایی شدن و به مراحل اجرایی رسیدن خبر آن اعلام خواهد شد.

انتقاد کرباسچی به واگذاری انتخاب لیست اصلاح‌طلبان به بدنه اجتماعی این جریان

در همین راستا غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی به مصوبه شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاحات درباره واگذاری انتخاب لیست اصلاح‌طلبان به بدنه اجتماعی این جناح انتقاد کرد.

وی در رشته توییتی نوشت:

بدنه اجتماعی اصلاحات از پایین به بالا شکل می‌گیرد، نه از بالا به پایین! چه کسی حق دارد بدنه اجتماعی اصلاحات را انتخاب کند؟ آنان باید ما را انتخاب کنند یا ما آنان را؟!

‌آن چه انتخابات را معنادار می‌کند و به مردم رغبت رای دادن می‌بخشد، نتیجه رای دادن است و نه مناسک آن. شکل‌گرایی و مناسک‌گرایی سیاسی چه برای حکومت چه برای اصلاحات بیراهه است. به فکر کارآمدی اصلاحات باشیم...

بگویید در مجلس یازدهم چه می‌کنید تا مردم درباره رای دادن و ندادن به شما تصمیم بگیرند. برای مردم اهمیتی ندارد که چگونه نامزد شده‌اید، مهم این است که چه می‌کنید.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند