سید رضا صدرالحسینی ضمن تشریح جزئیاتی از خبر کشته شدن البغدادی، این روند را به سناریویی هالیوودی تشبیه کرد و گفت: پشت صحنه این خبر مشخص نیست، ولی واقعیت اینست که ممکن است البغدادی در یکی از ایالت‌های امریکا با یک زندگی مرفه در حال گذران حیات باشد.»

وی مرگ البغدادی را راز آلود دانست و افزود: آمریکایی‌ها بعد از فروپاشی شوروی به یک دشمن فرضی نیاز داشتند و تروریسم بهترین دستاویز بود. چشم و نگاه مردم دنیا باید آمریکا را همچنان یک ابرقدرت می‌دید و برای نیل به این مقصود، اسلام هراسی، تروریسم و ایران‌هراسی را مطرح کردند.

صدرالحسینی یادآور شد: سابقه تروریسم قبل از جنگ اول جهانی مکتوب و موجود است، اما لشکرکشی و ایجاد مجموعه‌هایی نظیر القاعده و داعش و گسیل این نیرو‌ها از ترکیه به سمت سوریه و نقشه‌هایی برای ایجاد خلافت دولت اسلامی، در قالب ایجاد ترس عمومی از دنیا از سوی آمریکا پیگیری شد.

وی افزود: جنگ‌های ترکیبی مدتی است علیه جمهوری اسلامی شروع شده و به شکل نیمه سخت و در قالب تحریم نیز برای جمهوری اسلامی کلید خورده است و حتی مرکز این جنگ نیز در مجموعه‌های اقتصادی آمریکا پایه گذاری شده است.

صدرالحسینی با اشاره به بن بست طرح‌های قبلی آمریکا گفت: غرب نسخه جدیدی در مقابل مقاومت جمهوری اسلامی پیچیده است؛ لذا امروز شرایطی در منطقه برای آمریکا رقم خورده است که باید از جنگی ترکیبی استفاده کند.

وی در عین حال تصریح کرد: با توجه به بصیرت و پرچم داری جهوری اسلامی در منطقه، بعید به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها در حوزه جدید لبنان و عراق بتوانند اقداماتی انجام دهند تا به اهداف‌شان برسند.

همچنین در ادامه این برنامه سید مصطفی خوش چشم، کارشناس مسائل بین الملل در سخنانی اظهار کرد: آمریکایی‌ها در اقدام اخیر دنبال تبلیغات گسترده هستند؛ مرده و زنده البغدادی تفاوت بسیاری با بن لادن دارد؛ البغدادی فردی الهام بخش نبود؛ بلکه ایده خلافت اسلامی را مطرح کرد؛ کمااینکه این نظریه قبل از او نیز بسیار اعلام می‌شد.

وی با اشاره به اینکه یک سناریو عدم مرگ البغدادی را نمایان می‌سازد، افزود: باید دید ادامه زندگی البغدادی برای ده سال آینده برای آمریکایی‌ها استفاده‌ای دارد یا خیر. در این راستا معتقدم تاریخ انقضای سرکرده داعش فرا رسیده بود و شاید عملیات شکار البغدادی یک صحنه هالیوودی است.

خوش چشم ادامه داد: به احتمال زیاد البغدادی قبل یا بعد از این سناریو کشته شده، اما سوال اینجاست که چنین اتفاقی چرا بایستی امروز رخ دهد؟

وی ضمن یادآوری انتشار گزارش پنتاگون در دوره اوباما مبنی بر خلافت داعش در شرق سوریه و غرب عراق اظهار کرد: این گزارش ادعا داشت ایجاد یک دولت یا خلافت به زودی در غرب آسیا کلید می‌خورد. این گزارش دو بار به کاخ سفید ارجاع شد، ولی مسکوت ماند. همان زمان مجری شبکه الجزیره در آمریکا در برنامه‌ای سه بار از مقام پنتاگون پرسید آیا صحت چنین گزارشی را تایید می‌کند و آن مقام در کمال صداقت پاسخ مثبت داد و در ادامه تاکید کرد اوباما گزارش را خواند، ولی پاسخی نداد.

خوش چشم یادآور شد: چند ماه پس از حمله وحشیانه داعش به غرب عراق جلسه استماع کنگره امریکا برگزار و از ریاست کمیته نیرو‌های مسلح سنا و فرمانده کل نیرو‌های مسلح آمریکا درباره حمایت از داعش سوال شد. ژنرال دمپسی، فرمانده ستاد مشترک ارتش آمریکا تصریح کرد بر اساس اطلاعات ما متحدان عرب آمریکا در منطقه این نقشه را اجرایی کرده اند.

این تحلیلگر مسائل بین الملل افزود: یک ماه بعد جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا گاف بزرگی داد؛ او اعلام کرد متحدین ما (اعراب) در منطقه بوجود آورنده این فاجعه و هرج و مرجی هستند که در سوریه و عراق می‌بینید و این‌ها پشت تروریست‌های مسلح منطقه هستند. عربستان و آمریکا یک هفته به او فشار آوردند تا عذرخواهی کند. در نهایت جو بایدن با اعلام عذرخواهی، تاکید کرد چیزی را که نباید، گفتم. حتی بیان نکرد که در این راستا دروغی گفته است.

خوش چشم با اشاره به مصادیقی دیگر از حمایت آمریکا و اعراب منطقه از داعش گفت: این مسائل نشان می‌دهد آمریکایی‌ها به وجود آورنده تروریسم هستند. همچنین در دوره کارزار اخیر انتخابات ریاست جمهوری امریکا وقتی ترامپ ادعا کرد داعش را اوباما و کلینتون بوجود آورده‌اند، بسیاری احساس کردند این حرف، یک لجبازی انتخاباتی است؛ در حالیکه این ادعا به اطلاعاتی باز می‌گردد که ترامپ از مشاوران خود دریافت کرده بود.

 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند