«راب مک ایر» روز دوشنبه در یک پیام ویدئویی در حساب تویتری خود منتشر کرد، افزود: من اخیرا، سعادت این را داشتم که میزبان یک تیم از بلند رده‌ترین متخصصان هسته‌ای بریتانیا باشم. این تیم در راستای مدرن‌سازی راکتور هسته‌ای اراک، پیشرفت واقعا خوبی کسب کرد.

وی با بیان این موضوع که این همکاری بی‌نظیر یکی از مهمترین مزایای برجام است، ادامه داد: چین و بریتانیا به همراه یکدیگر، برخی از بهترین متخصص‌های هسته‌ای دنیا از جمله پروفسور «رابین گرایمز» و نیز بهترین فناوری این حوزه را گرد هم آورده‌اند.

سفیر انگلیس ضمن اعلام حمایت از برنامه‌های ایران برای ساخت یک راکتور غیرنظامی پیشرفته که بتواند به واسطه آن مواد پزشکی و صنعتی را مورد تحقیق قرار دهد، گفت: این پروژه نمونه‌ای از کارهایی است که نشان می‌دهد ما چگونه در تلاش هستیم تا اطمینان حاصل شود که برجام پس از خروج آمریکا، هنوز کار می‌کند.

این دیپلمات انگلیسی ادامه داد: در ابتدا، آمریکا به همراه چین، راهبری این پروژه را در اختیار داشتند، در حال حاضر ما جایگزین آمریکا شدیم تا پروژه ادامه داشته باشد.

«مک‌ایر» درباره محتوای گفت‌وگوهای خود با تیم هسته‌ای انگلیس که اخیرا به ایران سفر کرده بودند، نیز گفت: ما درباره این موضوع صحبت کردیم که چگونه می‌توان پروژه بازسازی اراک را هر چه سریع‌تر به اتمام رساند.

وی درباره تاثیرات احتمالی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بر رویکرد لندن در قبال برجام نیز گفت: چالش‌های بسیاری وجود دارند اما ما نسبت به اجرای تعهداتمان در برابر برجام پایبند هستیم، حتی زمانی که از اتحادیه اروپا خارج شویم.

تیمی از مختصصان هسته ای انگلیس مهر ماه برای رایزنی درباره بازطراحی راکتور اراک به ایران سفر کردند. بر اساس بیانیه سفارت انگلیس در تاریخ ۲۲ مهرماه یک تیم از متخصصان هسته‌ای به سرپرستی «رابین گریمز»  مشاور ارشد علمی دولت انگلیس وارد تهران شد تا به همراه یک تیم از متخصصان چینی، مراحل بعدی پروژه مدرن سازی راکتور اراک را به پیش ببرند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند