محمد جواد جمالی نوبندگانی، با اشاره به هلاکت  ابوبکر البغدادی سرکرده گروهک تروریستی داعش گفت: در مقدمه بگویم که طبق اقرار تمام مسوولان آمریکایی داعش توسط خود آمریکا با هدف ناامن کردن منطقه و تجزیه کشورهای مانند سوریه و عراق ایجاد شد، این کار انجام شد تا امنیت رژیم صهیونیستی تضمین شود.

وی افزود: همچنین این کار را انجام دادند تا به بهانه  مبارزه با داعش در افکار عمومی دلیلی را برای حضور خود در منطقه مطرح کنند.  حال با توجه به این که چندین بار خبر مرگ ابوبکر البغدادی مطرح شده، ابتدا باید منتظر اخبار تکمیلی باشیم ولی اگر این خبر صحت داشته باشد چندین موضوع قابل توجه است.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس عنوان کرد: اول این که، ابوبکر البغدادی توسط خود آمریکایی‌ها در شمال غرب ادلب مستقر شد این منطقه محلی بود که نیروهای سوریه‌ای و جبهه مقاومت در حال دسترسی به آن بودند. در این صورت احتمال داشت که ابوبکر البغدادی زنده به دست نیروهای مقاومت برسد و حیثیتی برای آمریکایی‌ها نماند به همین دلیل با برنامه ریزی قبلی ۸ هلیکوپتر از ترکیه وارد شمال سوریه شدند و این عملیات را انجام دادند.

جمالی نوبندگانی عنوان کرد: آمریکایی‌ها می‌خواهند از این موضوع بهره برداری‌های مختلفی داشته باشند. برای مثال آمریکایی‌ها می‌خواهند به عنوان قهرمان مبارزه با داعش معرفی شوند. همچنین توجیحی برای مخالفین خروج آمریکا از سوریه ایجاد شود که علیرغم عدم حضور در سوریه اقدامات موثر را در خصوص داعش انجام می‌دهیم. همچنین این موضوع با توجه به نزدیکی انتخابات آمریکا یک استفاده تبلیغاتی برای ترامپ خواهد داشت. آنها نیز می‌خواهند این موضوع بر روی بحث استیضاح و کاهش محبوبیت ترامپ تاثیر بگذارد.

وی در پایان در خصوص تاثیر به هلاکت رسیدن سرکرده داعش بر منطقه و آینده گروهک تروریستی داعش گفت: ابوبکر البغدادی و افرادی شبیه آن صرفا یک سری عوامل هستند با مرگ آنها فرد دیگری جایگزین می‌شود. موضوع مهم این است که عربستان در تامین مالی آنها نقش دارد  و آمریکایی‌ها برای ایجاد فشار بر محور مقاومت به دنبال ادامه کار آنها هستند. کشته شدن البغدادی صرفا ممکن است یک شوک ایجاد کند.

 

این مطلب برایم مفید است
30 نفر این پست را پسندیده اند