هوشنگ بازوند در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که امروز (۴ آبان) برگزار شد، از مرز‌ها به عنوان یک فرصت هم برای کشور و هم استان یاد کرد و افزود: مرز‌ها فرصت بهتری به عنوان بازار صادراتی را پیش روی ما قرار می‌دهد و هنر ما این است که این بازار را فتح کنیم.

وی ادامه داد: برای به دست آوردن بازار‌های صادراتی موانع و مشکلاتی در بعد سخت‌افزاری و نرم‌افزاری وجود دارد که باید آن‌ها را حل و فصل کنیم.

استاندار کرمانشاه قوانین مزاحم حوزه صادرات را از جمله مهمترین این موارد دانست که یک بار برای همیشه باید حل شود و یادآور شد: از اتاق بازرگانی می‌خواهیم قوانین و مقررات مزاحم این حوزه را احصا و به ما معرفی کند.

به گفته بازوند قوانینی که مربوط به هیات دولت باشد آسانتر مرتفع خواهد شد، اما آن‌هایی که نیازمند قانون است سیکل طولانی‌تری دارد و باید مراحل خود را در مجلس بگذراند.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه بخشی از مشکلات مرز‌ها سخت‌افزاری است، تاکید کرد: بسته شدن مرز‌ها از جمله مرز سومار از مهم‌ترین این مشکلات است.

وی خاطرنشان کرد: طرف عراقی برای بازگشایی مرز سومار ایراد‌هایی گرفت که در حال رفع این ایراد‌ها هستیم.

بازوند با بیان اینکه موافقت نخست وزیر عراق برای بازگشایی مرز سومار اخذ شده، اضافه کرد: قرار است جلسه‌ای در بغداد در این خصوص تشکیل شود که منتظر برگزاری آن هستیم.

وی معتقد است با توجه به اخذ موافقت نخست وزیر عراق، مسئولین محلی این کشور نمی‌توانند مانع بازگشایی مرز شوند، بلکه فقط ممکن است مسیر را طولانی‌تر کنند.

بازوند افزود: به بخش خصوصی اطمینان می‌دهیم عجله ما برای بازگشایی مرز سومار از آن‌ها بیشتر است.

استاندار کرمانشاه از پیگیری برای رفع مشکلات جاده مرز سومار هم خبر داد و با بیان اینکه سال گذشته ۷.۵ میلیارد تومان اعتبار برای جاده سومار در نظر گرفته شده بود، عنوان کرد: متاسفانه این اعتبار تخصیص پیدا نکرد، اما همچنان پیگیر تامین اعتبار هستیم.

به گفته استاندار کرمانشاه، تامین آب شرب سومار نیز ۱۳ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که ۵۰ درصد اعتبار مورد نیاز را تقبل کردیم.

بازوند تأکید کرد: برای مرز پرویزخان نیز ۱۸ ماه دوندگی کردیم تا نزدیک ۱۱۰ میلیارد تومان در قالب دو قرارداد برای تکمیل زیرساخت‌های این مرز از محل گمرک و سازمان پایانه‌ها در نظر گرفته شود.

وی یادآور شد: البته قبول داریم روند کار‌های عمرانی در مرز پرویزخان کند است و این روند باید تسریع شود تا شاهد توقف کامیون‌ها در مرز نباشیم.

بازوند معتقد است، اکنون که مرز سومار با مشکلاتی مواجه شده مرز خسروی و پرویزخان باید بهره‌وری بیشتری داشته باشند و بار مرز سومار را بکشد.

وی تاکید کرد: در ایام اربعین نیز علی‌رغم همه فشار‌هایی که به ما وارد شد حمل بار از مرز خسروی را تعطیل نکردیم که البته این امر زحمات زیادی را برای بخش‌های مختلف همراه داشت.

استاندار کرمانشاه در ادامه بر لزوم حل مشکلات صادرکنندگان در زمینه صادرات آرد، غرفه استقرار تجار و ... تاکید کرد و گفت: مشکل کارخانه کاشی کاژه نیز اگر صرفا مربوط به مسئله حمل و نقل است باید حتما حل شود، اما بعید به نظر می‌رسد که همه مشکلات مربوط به حمل و نقل باشد.

وی خواستار برگزاری یک جلسه اختصاصی با دستگاه‌های مرتبط برای حل مشکلات این واحد تولیدی شد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند