دور دوم اعتراضات در عراق مدتی است که در این کشور آغاز شده است. در این میان، ایالات متحده آمریکا تلاش خود برای موج سواری بر اعتراضات در عراق را کلید زده است و تلاش می کند تا از این رهگذر به سلسله اهداف خصمانه خود دست پیدا کند.

با این حال، آخرین اخبار و گزارش ها نیز حاکی از توطئه چینی ایالات متحده آمریکا علیه دولت و ملت عراق است. درهمین ارتباط، روزنامه الاخبار از کشف یک سند امنیتی در خصوص نقش سفارت آمریکا در بغداد در زمینه مدیریت یک تشکیلات محرمانه در سایه تظاهرات اخیر این کشور خبر داد. این سند امنیتی نشان از آن دارد که مقامات آمریکایی اتاق های فکر خود برای ایجاد آشوب و هرج و مرج در عراق را آغاز کرده اند و قصد ندارند به سیاست‌های تنش‌زای خود پایان دهند.

طبق سند امنیتی، کمیته عالی تظاهرات نقش هماهنگ کننده و هدایت میدانی و مشخص کردن مسیر تظاهرات را در سایه حمایت اطلاعاتی گسترده از سوی سفارت آمریکا و برخی سیاستمداران و کارمندان دولت و سرویس‌های امنیتی بر عهده دارد.همچنین تیم عملیات روانی، وظیفه انتشار تهدید های رسانه ای برای از بین بردن روحیه نیروهای امنیتی و پخش شایعه ها و بسیج کردن تظاهرات کنندگان علیه دولت را بر عهده دارد.

تیم سایبری نیز وظیفه به وجود آوردن گروه های مخالف در فضای مجازی و اطلاع رسانی در زمینه مسیر تظاهرات را بر عهده دارد. یک تیم دیگر نیز که در خارج آموزش دیده وظیفه بزرگ نشان دادن اشتباهات نیروهای امنیتی و تدوین گزارش هایی در خصوص نقض آزادی بیان و بازداشت تظاهرات‌کنندگان را بر عهده دارد.

تیم فشار بین‌المللی نیز وظیفه برگزاری تجمعات در برابر سفارتخانه ها و کنسولگری های عراق در سراسر جهان و هماهنگی با شبکه های داخلی و خارجی برای پوشش این تجمعات را بر عهده دارد. این مسأله نشان می دهد که مقامات ایالات متحده آمریکا پس از بررسی همه جانبه اوضاع در عراق، تمامی ظرفیت های خود در عرصه های مختلف را بسیج کرده‌اند تا از دور جدید اعتراضات در این کشور به منظور تحقق منافع و مصالح خود بهره‌برداری کنند؛ هرچند که سند افشاشده توسط الاخبار، کاخ سفید و سردمداران آن را رسوا کرده است.

علاوه بر توطئه های خارجی، برخی احزاب و جریان های خاص در داخل عراق نیز با اتخاذ مواضع غیر اصولی موجب دامن زدن بیش از پیش به تنش ها شده اند و نقش مستقیمی در ایجاد برخی هرج و مرج ها ایفا کرده اند؛ سران این احزاب و جریان های خاص با صدور بیانیه های متعدد و فراخوان های عمومی خواستار حضور گسترده مردمی در خیابان ها و تظاهرات علیه دولت شدند.

این اقدام برخی سران احزاب و جریان های داخلی عراق موجب شد تا زمینه برای اغتشاشِ عناصر فرصت طلب را فراهم شود. این افراد حتی موجب به حاشیه رانده شدن خواسته ها و مطالبات مشروع مردم عراق نیز شدند، چراکه افراد فرصت طلب، از این مطالبات به عنوان عرصه ای برای موج سواری بر آن جهت تحقق اهداف شوم خود، بهره برداری کردند.

به عنوان نمونه، شب گذشته افراد نقاب دار و فرصت طلب به مقرهای احزاب «عصائب اهل الحق» و «حکمت ملی» در استان «المثنی» یورش برده و دفاتر آن ها را به آتش کشیدند. بدون شک اگر توطئه های خارجی از سوی ایالات متحده آمریکا و سفارتخانه این کشور در بغداد از یک سوی، و فراخوان های برگزاری تظاهرات گسترده و درخواست برخی جریان های داخلی برای انتقام خونِ غیرنظامیانِ کشته شده نبود، عناصر اغتشاشگر و فرصت طلب به خود اجازه موج سواری بر مطالبات مردم و ارتکاب اقدامات خشونت آمیز را نمی دادند.

این افراد فرصت طلب حتی به نیروهای امنیتی عراق نیز آسیب رسانده اند. درهمین ارتباط، «خالد المحنا» سخنگوی وزارت کشور عراق با صدور بیانیه ای اعلام کرد: تعدادی از نیروهای امنیتی عراق به خاطر سوء استفاده افراد فرصت طلب و اغتشاگر از تظاهرات، کشته و یا زخمی شده اند. سخنگوی وزارت کشور عراق اقداماتی مانند آتش زدن مراکز دولتی و منازل غیرنظامیان را محکوم و تصریح کرد: بر اساس قوانین عراق، مجازات سنگینی علیه کسانی  که به ساختمان های دولتی یا نهادهای عمومی خسارت وارد کرده اند، اعمال خواهد شد.

در این میان قاطبه احزاب و شخصیت های سیاسی عراقی بر لزوم گوش فرا دادن به مرجعیت عالیقدر این کشور به منظور عبور از مرحله کنونی تأکید کرده اند. با این حال، تعدادی از جریان های داخلی هرچند شعارهایی را در حمایت از مواضع مرجعیت سَر می دهند، اما برخلاف خواسته مرجعیت، اقدام به تحریک برخی عناصر فرصت طلب کرده و آن ها را به انجام اقدامات خشونت آمیز مانند به آتش کشیدن مقر احزاب در مناطق و استان های مختلف، سوق می دهند.

درهمین ارتباط، «سید عمار حکیم» رهبر جریان «حکمت ملی» می‌گوید: «دعوت مرجعیت از تظاهرات‌کنندگان مبنی بر به خشونت کشیده نشدن اقداماتشان و عدم اجازه به افراد نفوذی با هدف حفظ مسالمت آمیز بودن تظاهرات و تاکید ایشان بر اینکه نیروهای امنیتی همان مردمان ملتی هستند که بیشترشان در نبردهای آزادسازی خاک عراق از داعش شرکت کرده و در حال حاضر به وظیفه خود برای حفظ نظم عمومی عمل می‌کنند، برخاسته از دغدغه پدرانه بی حد و مرز ایشان است».

وی همچنین ادامه می دهد: « مرجعیت مجدداً بر این امر تأکید کرد که تظاهرات یک حق قانونی است که قانون اساسی آن را ضمانت کرده است و ما نیز بارها بر خواسته خود مبنی بر عدم اجازه به آشوب و تعدی به دارایی‌های خصوصی و دولتی و حفظ مسالمت آمیز بودن تظاهرات، تاکید کرده‌ایم».

از سوی دیگر، «هادی العامری» دبیرکل سازمان «بدر» عراق نیز در سخنانی از مرجعیت عراق به عنوان «سوپاپ امنیت» کشور یاد کرد و گفت: «کشور در معرض فتنه‌ بزرگ آمریکایی و اسرائیلی است». این درحالی است که حزب الله عراق نیز بر لزوم گوش فرا دادن به مرجعیت به منظور عبور از مرحله کنونی در عراق تأکید کرده است. این گروه با صدور بیانیه ای اعلام کرده است: «حوادثی رخ داد، بار دیگر بر رهنمودهای مرجعیت تاکید می‌کند و همگان باید به این رهنمودها توجه کرده و به آن گوش فرا دهند». پیشتر نیز «شیخ قیس الخزعلی» دبیرکل عصائب اهل الحق عراق بر لزوم گوش فرا دادن به رهنمودهای مرجعیت تأکید کرده بود.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند